Obecnie około 40% wykroczeń drogowych popełnianych w innym kraju unijnym uchodzi kierowcom bezkarnie. Unia Europejska planuje znacząco ograniczyć tę bezkarność. Rozszerzona zostanie lista wykroczeń, na które nałożono obowiązek współpracy między państwami. Ścigając wykroczenie, kraj członkowski sprawcy, będzie musiał udzielić wszelkich informacji w ciągu 2 miesięcy. W przypadku mandatów pow. 70 euro macierzysty kraj sprawcy - będzie mógł samodzielnie nałożyć i wyegzekwować należność.
Polecamy także:
Włoskie przepisy krajowe zezwalają na nakładanie mandatów za nadmierną prędkość w oparciu o dane z tachografów. Jest to dodatkowo ułatwione, ponieważ na włoskich autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości dla ciężarówek do 80 km/h. Włoskie służby twierdzą, że nakładanie kar jest możliwe w dwóch sytuacjach. Jakich?
Z artykułu dowiesz się:
Jakie są dwie przesłanki umożliwiające ukaranie za „prędkość z tachografu”?
Rada Ministrów przyjęła kierunki zmian w Prawie o ruchu drogowym. Przewidują one podwyższenie kar za przekroczenie prędkości, powiązanie wysokości ubezpieczenia OC od liczby punktów karnych oraz przydzielenie renty osobom bliskim ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym. Kierowca będzie mógł dostać jednorazowo nawet 15 punktów karnych (obecnie 10).
Rząd zapowiada zmiany w Kodeksie drogowym. Pieszy będzie miał pierwszeństwo przed wejściem na pasy, prędkość w terenie zabudowanym zostanie ograniczona również w nocy, a za zbyt szybką jazdę poza terenem zabudowanym będzie można stracić uprawnienia. Zdrożeją też mandaty.
Główny Inspektorat Transportu Drogowego ma zamiar zamontować więcej fotoradarów, na szczęście dopiero pod koniec 2018 roku. Niewykluczone jednak, że fotoradarów przybędzie wcześniej, jeśli ITD dogada się z gminami.
Fotoradary zamontowano w 134 punktach na terenie całych Węgier. Znajdują się zarówno na autostradach, jak i drogach krajowych.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »