Projekt zmian, która ma wkrótce trafić do Sejmu zakłada rezygnację z obligatoryjnego odbierania pojazdów pijanym kierowcom. Konfiskata pojazdu w przypadku popełnienia określonych przestępstw drogowych w stanie nietrzeźwości będzie fakultatywna i za każdym razem będzie o tym decydował sąd. Ma to pozwolić na indywidualne przeanalizowanie każdego przypadku. Jednocześnie zrezygnowano z podawania konkretnych progów nietrzeźwości, co w praktyce może oznaczać, że narażona na konfiskatę pojazdu będzie większa grupa nietrzeźwych kierowców niż teraz.
Przeczytaj także:
Przepisy o konfiskacie samochodu za jazdę po alkoholu obowiązują od 14 marca 2024 r. Trwają już prace nad ich uelastycznieniem. W przypadkach, gdy konfiskata będzie zbyt skomplikowana, sąd będzie mógł odstąpić od tego obowiązku i orzec przepadek równowartości pojazdu albo nawiązkę.
Przepisy, dzięki którym sąd będzie mógł orzec przepadek auta pijanego kierowcy weszły w życie 14 marcu 2024 r. W nowych przepisach ustalono, że kierowcy zawodowi prowadzący pod wpływem alkoholu samochody należące do pracodawców - zapłacą (zamiast utraty auta) minimum 5 tys. zł tzw. nawiązki.
Bułgaria znowelizowała przepisy dotyczące przestępstw komunikacyjnych. W wielu przypadkach oprócz karę grzywny i więzienia, jako karę przewidziano również utratę pojazdu (np. za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu lub zbiegnięcie z miejsca wypadku). Jeżeli pojazd nie należy do kierowcy musi on zapłacić ekwiwalent w wysokości wartości rynkowej pojazdu.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »