Firma świadczy usługi spedycyjne (firma C). Działalność firmy polega na wyszukiwaniu zleceń transportowych na przewóz towaru oraz znajdowaniu firm transportowych, które przewiozą towar. Firma transportowa A przewozi towar do firmy B np. do Niemiec. Firma A wystawia fakturę za usługi transportowe na firmę spedycyjną C. Firma spedycyjna C wystawia fakturę sprzedaży na kontrahenta niemieckiego B za transport plus swoją prowizję. Na fakturze jako nazwa usługi jest wpisane - usługa spedycyjna. Czy taki rodzaj usługi podlega kodowi GTU_13 w JPK? Należy taką usługę traktować jako transportową czy spedycyjną?
Nasza firma prowadzi stację kontroli pojazdów i świadczy usługi rzeczoznawstwa samochodowego. Czy wykonanie przeglądu technicznego pojazdu należy oznaczyć kodem GTU, a także czy usługa wyceny wartości pojazdu (dla urzędu celnego) również powinna być oznaczona kodem GTU w JPK_VAT? Na wyceny wystawiane są faktury do paragonów na rzecz osób nie prowadzących działalności gospodarczej, czy te faktury powinny trafić do rejestrów VAT z oznaczeniami GTU?
Na podstawie przepisów obowiązujących od 1 października w zakresie JPK_VAT, wybrane transakcje wymagają kodów GTU. Kody te dotyczą sprzedaży (podatku należnego), zarówno krajowej, jak i transgranicznej, natomiast nie dotyczą np. importu usług. Czy faktura za usługi transportowe wystawiona na kontrahenta, np. z Niemiec, też będzie musiała być zakwalifikowana do kodu GTU_13?
Prowadzimy działalność gospodarczą, transport towarów odbywa się tylko w Polsce. Wystawiamy faktury za usługę transportową firmom, które nam zlecą transport, mamy PKWiU 49.41.Z. Czy przy świadczeniu usług transportowych należy oznaczać te usługi w ewidencji sprzedaży kodem GTU? Jeśli tak to jakim GTU?
Czy przychody z tytułu usług spedycyjnych związanych z transportem towarów należy oznaczać symbolem GTU_13?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »