Jestem kierowcą ciągnika siodłowego. Mam uszkodzoną kartę kierowcy, fakt ten został zgłoszony do PWPW, wysłane zostały stosowne dokumenty wraz z uszkodzoną kartą. Za trzy dni mam wyjazd z drugim kierowcą, ale nie mam karty, bo uszkodzoną wysłałem. Co mam robić?
Karta kierowcy jest zwykłym urządzeniem technicznym, które w każdym momencie może się zepsuć. Uszkodzenia karty kierowcy mogą być mechaniczne np. pęknięcie, złamanie, odkształcenie lub techniczne czyli dane nie rejestrują się prawidłowo na karcie lub nie da się ich odczytać.
Generalna zasada mówi, że kierowca nie może jechać bez ważnej i sprawnej karty, jednakże od tej zasady są trzy wyjątki – kradzież, zgubienie i uszkodzenie karty.
Przeczytaj także:
Wydanie karty kierowcy jest możliwe wyłącznie wobec osoby fizycznej, która dysponuje odpowiednimi uprawnieniami umożliwiającymi jej kierowanie pojazdami odpowiednich kategorii (kategorii dotyczących pojazdów wyposażonych w urządzenie rejestrujące - tachograf).
Z artykułu dowiesz się:
Czy po utracie prawa jazdy można wyrobić kartę kierowcy?
Jakie przepisy blokują możliwość wydania karty kierowcy?
Czasami kierowca będący obywatelem polskim, wyrabia kartę kierowcy do tachografu pracując w innym kraju, np. w Norwegii czy w Niemczech. Po powrocie do Polski i zatrudnieniu się w krajowej firmie - nie musi wymieniać karty.
Karta kierowcy jest ważna aż do daty ważności na niej wskazanej. Nie traci ważności przy zmianie kraju zamieszkania czy kraju zatrudnienia kierowcy.
Kierowca, który nie dostanie nowej karty do tachografu na czas, powinien zabierać w trasę starą kartę oraz dowód złożenia wniosku o jej wymianę na nową. Takie wytyczne wydała Komisja Europejska.
W firmie może zdarzyć się pilna sytuacja, gdy potrzeba zastąpić brakującego kierowcę. Czy pojazdem powyżej 3.5 tony może kierować osoba z wymaganymi uprawnieniami, ale niemająca karty kierowcy?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »