Wzrost minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2025 r. oznacza wyższe stawki kar za brak obowiązkowej polisy OC dla posiadaczy pojazdów osobowych, ciężarowych i motocykli. Kara dla właścicieli ciężarówek może wynieść nawet 14.000 zł. Sprawdź ile wynosi okres przedawnienia za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu.
Przeczytaj także:
Od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4666 zł brutto. Zasady ustalania kar za brak obowiązkowego OC regulują przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Właściciel pojazdu, który nie dopełnił obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego jest obowiązany wnieść opłatę karną.
Wysokość opłaty obowiązującej w każdym roku kalendarzowym stanowi:
1) w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych:
a) samochody osobowe - równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
b) samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy - równowartość trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
c) pozostałe pojazdy - równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Najwyższe kary za brak OC zapłacą od 1 stycznia 2025 r. właściciele samochodów ciężarowych:
Wysokość opłat na dany rok podaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny do publicznej wiadomości do dnia 3 stycznia każdego roku.
Opłata za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego jest wnoszona na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Jeżeli osoba kierująca pojazdem mechanicznym zarejestrowanym poza granicami Polski przy wjeździe na terytorium Polski nie przedstawi Zielonej Karty, organy dokonujące kontroli granicznej lub celnej nie dopuszczą tego pojazdu do przekroczenia granicy, chyba że posiadacz pojazdu mechanicznego zawrze umowę ubezpieczenia granicznego.
Po przeprowadzeniu kontroli przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny osoba zobowiązana do zawarcia umowy ubezpieczenia dostaje wezwanie do uiszczenia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania opłaty za brak OC albo do przedstawienia dokumentów potwierdzających spełnienie w roku kontroli obowiązku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, albo do wykazania nieistnienia tego obowiązku w roku kontroli.
Egzekucję opłaty za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia stosuje się, jeżeli:
1) należność z tytułu opłaty wynika z wezwania do zapłaty w stosunku do którego zobowiązany nie wystąpił z powództwem do sądu powszechnego, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania do zapłaty, albo
2) sąd ustalił prawomocnym orzeczeniem istnienie obowiązku ubezpieczenia.
Od postanowień wydanych przez zarząd Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w toku postępowania egzekucyjnego w administracji służy odwołanie do Rady Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Roszczenia z tytułu opłaty ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia dokonania kontroli, nie później jednak niż z upływem 3 lat od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym nie spełniono obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego.
W uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie.