Spotkanie z ekspertem: Praktyczne aspekty pracy kierowców Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
Filtruj treść
Filtruj

Wakacje składkowe od 1 grudnia 2024 r. (lub 1 stycznia 2025 r.)

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 11 czerwca 2024
Wakacje składkowe od 1 grudnia 2024 r. (lub 1 stycznia 2025 r.)

Od 1 grudnia 2024 r. przedsiębiorcy prawdopodobnie będą mogli skorzystać z „wakacji składkowych”. Oznacza to, że przez jeden miesiąc w roku nie będą musieli odprowadzać należności do ZUS. Ostateczna data wejścia w życie przepisów uzależniona jest od daty publikacji ustawy. Jeśli ogłoszona zostanie w czerwcu, pierwsze „wakacje” będzie można odebrać jeszcze w grudniu br, jednak prawdopodobne jest, że ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw dopiero za miesiąc, żeby zwolnienie dla przedsiębiorców zaczęło obowiązywać z początkiem 2025 r.

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach składkowych dla przedsiębiorców. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw jeszcze w czerwcu br., co oznaczałoby, że jej przepisy zaczęłyby obowiązywać od 1 dnia miesiąca po upływie 4 miesięcy od dnia publikacji ustawy. 

W praktyce więc przepisy weszłyby w życie z dniem 1 listopada 2024 roku, natomiast od grudnia 2024 r. przedsiębiorcy po raz pierwszy mogliby skorzystać z nowego rozwiązania.

Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że rząd zdecyduje się opublikować ustawę dopiero w przyszłym miesiącu, żeby zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Istnieje bowiem duże ryzyko, że większość, o ile nie wszyscy przedsiębiorcy, spełniający poniższe kryteria, chcieliby wykorzystać tę furtkę…

Furtką jest zwolnienie, na wniosek płatnika prowadzącego działalność gospodarczą, z opłacania należnych składek na jego obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe.

Ważne:

Powstałe zobowiązania przedsiębiorców pokryje budżet państwa, będzie to kwota rzędu 1,6-1,8 mld zł rocznie.

Wakacje składkowe za jeden miesiąc w roku

Zwolnienie z opłacania składek będzie przysługiwało za jeden, wskazany we wniosku, miesiąc kalendarzowy w danym roku.

Warunkiem uzyskania przez przedsiębiorcę zwolnienia z opłacania składek będzie to, aby:

1.

w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych

2.

w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro

3.

jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej

4.

w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czy ulga obejmie też dobrowolną składkę chorobową?

Przepisy dotyczące zwolnienia z opłacania obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe będą miały odpowiednie zastosowanie także do składki na ubezpieczenie chorobowe, jeżeli ubezpieczony dobrowolnie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek, oraz w miesiącu go poprzedzającym.

Ile wyniesie podstawa w miesiącu zwolnienia ze składek

Ustawa ogranicza podstawę wymiaru składek za miesiąc kalendarzowy objęty zwolnieniem, do najniższej obowiązującej danego ubezpieczonego podstawy wymiaru składek. Niewpłacone, w wyniku skorzystania z ww. zwolnienia, składki będą finansowane z budżetu państwa. Zwolnienie z opłacania składek będzie stanowiło pomoc publiczną de minimis.

Niezbędny wniosek przedsiębiorcy

Zgodnie z ustawą przedsiębiorca będzie składał wniosek o zwolnienie z opłacania składek wyłącznie za pomocą dokumentu elektronicznego utworzonego na profilu informacyjnym ZUS.

Wniosek ten powinien zawierać:

1.

dane płatnika składek:

    • imię i nazwisko,
    • numer NIP i numer PESEL, a jeżeli nie nadano tych numerów lub jednego z nich ‒ serię i numer dowodu osobistego albo paszportu

2.

wskazanie miesiąca kalendarzowego, w którym płatnik składek zamierza skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek

3.

oświadczenie, że na dzień złożenia wniosku płatnik składek spełnia ustawowe warunki korzystania ze zwolnienia

4.

zaświadczenie o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jaką otrzymał w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku albo oświadczenie o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie

5.

informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, dotyczące tego przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych, na których pokrycie ma być przeznaczona pomoc de minimis, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 702)

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (oczekuje na publikację w Dz.U.).
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x