Filtruj treść
Filtruj

Video: Ewidencja czasu pracy kierowców od 29 maja br.

Autor: Karol Lankamer

Dodano: 11 maja 2022
karol Lankamer

Od 29 maja br. zaczną obowiązywać zmiany w zakresie prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców. Wyjaśniamy na czym polega różnica pomiędzy ewidencją pełną, a uproszczoną. Omawiamy przypadki - w których dla kierowcy nie trzeba prowadzić odrębnej ewidencji nieobecności w pracy. Zapraszamy do oglądania.

Koniec ewidencji w formie tarczek, wydruków i danych z kart

Koniec ewidencji w formie tarczek, wydruków lub danych z tachografu oraz kart drogowych – tu szczególną uwagę poświęcono najistotniejszym zmianom, jakie spotkają ewidencję czasu pracy kierowców po zmianach, czyli wyłączeniu możliwości prowadzenia jej w formie zapisów na wykresówkach, wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego, plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego oraz innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności.

Obejrzyj video:

Ewidencja w innym systemie niż zadaniowy

Ewidencja czasu pracy kierowcy zatrudnionego w innym systemie niż zadaniowy oraz nieotrzymującego ryczałtów za nadgodziny lub pracę w porze nocnej – w tym bloku szczegółowo omówiono zasady prowadzenia pełnej ewidencji czasu pracy, dane które musi zawierać karta ewidencji czasu pracy kierowcy wraz z przykładami, wpływ nowej ewidencji na możliwości kontroli czasu jazdy, przerw i okresów odpoczynku kierowców oraz zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania nieobecności w pracy.

Ewidencja czasu pracy w systemie zadaniowym

Ewidencja czasu pracy kierowcy zatrudnionego w systemie zadaniowym oraz otrzymującego ryczałty za nadgodziny lub pracę w porze nocnej – blok poświęcony tzw. uproszczonej ewidencji czasu pracy po zmianach.
Odpowiadamy na pytania - jak rozumieć brak konieczności ewidencjonowania godzin pracy i czy pracodawca musi rejestrować w takich kartach szczegółowe dane dotyczące dyżurów, nadgodzin itp. Na przykładach przedstawiamy zasady prowadzenia ewidencji nieobecności takiego kierowcy w pracy.

Ewidencja kierowców samozatrudnionych

Ewidencja czasu pracy kierowców samozatrudnionych i na zleceniu wykonujących przewozy drogowe do których stosuje się rozporządzenie WE nr 561/2006.
W tym bloku przybliżymy uczestnikom wpływ zmiany przepisów na zasady ewidencjonowania czasu pracy przedsiębiorców i zleceniobiorców wykonujących przewozy pojazdami o DMC powyżej 3,5 tony oraz przeznaczonymi do przewozu powyżej 9 osób licząc z kierowcą.
Dodatkowo omówione zostaną przypadki, w których ewidencję czasu pracy prowadzi przedsiębiorca, i odpowiemy na pytanie kiedy dokumentację tą musi prowadzić podmiot, na rzecz którego przewozy są realizowane.

Ewidencja kierowców pojazdów o dmc do 3,5 t

Ewidencja czasu pracy kierowców samozatrudnionych i na zleceniu wykonujących przewozy drogowe do których nie stosuje się rozporządzenia WE nr 561/2006.

Ten blok poświęcono zasadom dokumentowania czasu pracy kierowców przedsiębiorców, zleceniobiorców i świadczących usługi, którzy wykonują przewozy pojazdami o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony oraz przeznaczonymi do przewozu maksymalnie 9 osób licząc z kierowcą ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagrożenia, jakie mogą wynikać z przepisów obowiązujących w państwach trzecich, do których tacy kierowcy wykonują przewóz.

Autor: Karol Lankamer

prawnik, były pracownik PIP, obecnie wspólnik w spółce Pogotowie Kadrowe sp. j. specjalizujący się w sprawach z zakresu czasu pracy kierowców, prawa pracy i bhp
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x