Filtruj treść
Filtruj

Specustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 7 marca 2022
Specustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy

Od otrzymanej pomocy uchodźcy nie zapłacą podatku, a wydatki na pomoc – będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych. Takie rozwiązania znajdują się projekcie ustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy. Projekt dziś został przyjęty przez rząd, a jutro trafi do Sejmu. Ukraińcy będą mogli legalnie podejmować pracę – wystarczy, że pracodawca w ciągu 7 dni zgłosi zatrudnienie do urzędu.

Specustawa (Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa) ma być doraźną podstawą prawną do legalnego pobytu uchodźców z Ukrainy.

Dostęp do polskiego rynku pracy

Nowe przepisy mają umożliwić dostęp do polskiego rynku pracy obywatelom Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny. Aby z tego skorzystać pracodawca musi w ciągu 7 dni od podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy, powiadomić za pośrednictwem strony - praca.gov.pl - właściwy urząd pracy.

Uwaga

Niewypełnienie tych warunków oznacza brak możliwości wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę.

Nowe prawo zezwala na zarejestrowanie się w powiatowych urzędach pracy obywatelom Ukrainy. Dzięki temu obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać z usług rynku pracy w postaci:

  • pośrednictwa pracy,
  • poradnictwa zawodowego oraz
  • szkoleń.

Dostęp do świadczeń dla obywateli Ukrainy

Rodziny, które przyjechały z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi będą uprawnione do otrzymywania:

  • świadczeń rodzinnych,
  • świadczenia wychowawczego,
  • rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz
  • świadczenia dobry start.

Jednorazowe świadczenia

Obywatele Ukrainy będą tez mogli otrzymać jednorazowe świadczenie pieniężne. Wysokość świadczenia będzie wynosiła – 500 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej, oraz 300 zł na osobę w rodzinie. 

Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego będzie składany na piśmie
w gminie właściwej ze względu na miejsce pobytu obywatela Ukrainy. Przyznanie świadczenia nie wymaga wydania decyzji.

Legalizacja pobytu

Specustawa przewiduje przedłużenie do 31 grudnia 2022 r. ważności okresu pobytu na podstawie wizy krajowej i okresu ważności ww. wiz oraz zezwoleń na pobyt czasowy w sytuacji, kiedy ostatni dzień legalnego pobytu obywatela Ukrainy przypadał w okresie od 24 lutego 2022 r.

Ustawa reguluje również kwestię dalszej legalizacji pobytu obywateli Ukrainy.

Obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest lub był uznawany za legalny, będzie udzielane zezwolenie na pobyt czasowy.

Zezwolenie będzie udzielane na jego wniosek jednorazowo na okres 3 lat. Obywatel Ukrainy będzie obowiązany do złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy nie wcześniej niż przed upływem 9 miesięcy od dnia legalnego wjazdu do Polski, a nie później niż w okresie 18 miesięcy od tej daty.

Pomoc w kosztach podatkowych

Projekt umożliwia zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów - kosztu wytworzenia lub ceny nabycia rzeczy lub praw, które następnie podatnik przekaże w darowiźnie.

Warunkiem jest, aby to nieodpłatne świadczenie miało na celu „przeciwdziałanie skutkom stanu wojennego w Ukrainie i będzie świadczone na rzecz wskazanych w przepisach podmiotów, np. jednostek samorządu terytorialnego”.

Uwaga

Takie rozwiązanie będzie dotyczyć pomocy przekazanej w terminie od 24 lutego 2022 r. do 30 czerwca 2022 r. (art. 38w ustawy CIT i art. 52ze ustawy PIT).

W ramach podatkowego wsparcia proponuje się również rozwiązania wyłączające z przychodów (niezależnie od formy opodatkowania tych przychodów) wartości darowizn oraz nieodpłatnych świadczeń, otrzymanych od 24 lutego 2022 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. przez podatników, którzy otrzymali takie darowizny albo nieodpłatne świadczenia na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom stanu wojennego w Ukrainie (art. 38x ustawy CIT i art. 52zf ustawy PIT).

Świadczenia bez PIT

Z opodatkowania PIT będą zwolnione świadczenia uzyskane przez uchodźców, którzy przybyli do Polski w okresie od 24 lutego do 30 czerwca 2022 r. w wyniku działań wojennych w Ukrainie.

Ważne:

Zwolnienie obejmie świadczenia uzyskane od 24 lutego do 30 czerwca 2022 r. Zwolnione z opodatkowania będą wszelkie świadczenia, niezależnie od ich rodzaju, a zatem pieniężne, rzeczowe oraz nieodpłatne świadczenia przekazane/udostępniane uchodźcom.

Otrzymana pomoc bez podatku

Uchodźcy nie będą zobligowani do zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości pomocy humanitarnej, jaką otrzymali w Polsce od indywidualnych osób, organizacji pozarządowych czy od administracji państwowej (art. 52zg ustawy PIT).

Wyłączenie z podatku minimalnego

Dla celów obliczenia straty oraz udziału dochodów w przychodach, objętych tzw. minimalnym podatkiem CIT, nie będą uwzględniane koszty wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych w terminie od 24 lutego 2022 r. do 30 czerwca 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom stanu wojennego w Ukrainie (art. 38y ustawy CIT).

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Projekt zwalnia od podatku od spadków i darowizn nabycie w okresie od 24 lutego 2022 r. do 30 czerwca 2022 r. rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby fizyczne, które w tym okresie przybyły na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie.

Podstawa prawna: 
  • projekt z 3 marca 2022 r. ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x