Samochody osobowe w tym busy, będzie można czasowo wycofać z ruchu. Będzie to dotyczyło tylko samochodów uszkodzonych w wypadku. Dzięki tej zmianie właściciel pojazdu nie będzie musiał ponosić kosztów ubezpieczenia pojazdu w okresie czasowego wycofania z ruchu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 31 stycznia 2022 r.
Nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym z 14 sierpnia 2020 r. rozszerzyła katalog pojazdów czasowo wycofywanych z ruchu o samochody osobowe. Obowiązywanie tych przepisów przesunięto jednak na 31 stycznia 2022 r. z uwagi na konieczność wdrożenia rozwiązań technicznych przez ministerstwo cyfryzacji. Konieczne było również przygotowanie nowelizacji rozporządzenia w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu.
Rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe będzie dotyczyło wyłącznie uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów.
W nowelizacji mowa jest o pojazdach, w których konieczne jest dokonanie naprawy
wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji oraz w przypadku wystąpienia szkody istotnej.
Będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu.
Możliwe będzie również skrócenie lub przedłużenie okresu czasowego wycofania z ruchu na wniosek właściciela pojazdu przy zachowaniu minimalnych i maksymalnych terminów.
Przeczytaj także:
Od stycznia 2022 r. zaostrzenie kar na drogach
Od 1 stycznia 2022 r. utrata prawa jazdy za manipulowanie tachografem
Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu będzie podejmował odpowiedni starosta, a opłata za jej wydanie wyniesie 80 zł.
Etap legislacyjny: