Przedstawiamy i szeroko omawiamy najważniejsze wydarzenie w danym tygodniu. To pogłębiona analiza kluczowych informacji
Od 30 lipca zaczną obowiązywać zmiany w unijnej dyrektywie o pracownikach delegowanych. Na jej podstawie pracownicy będą otrzymywać w państwie przyjmującym taką samą pensję, jak tamtejsi obywatele. Czy takie zasady będą dotyczyły też kierowców w transporcie międzynarodowym? Jakie są wyłączenia? Czy wszystkie kraje Unii traktują nowe przepisy identycznie?
Wczoraj 8 czerwca 2020 r. Komisja Transportu i Turystyki TRAN odrzuciła wszystkie poprawki złożone do drugiego czytania Pakietu Mobilności. Poprawki te złożone przez Polskę oraz inne kraje „podobnie myślące” łagodziły zapisy pakietu. Odrzucenie oznacza, że 8-10 lipca pakiet trafi pod głosowanie plenarne. Wejście pakietu w życie zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź jakie rewolucyjne zmiany nastąpią w obsłudze tachografów.
Od 4 czerwca br. obowiązuje rozporządzenie unijne 2020/698, które przedłuża ważność niektórych dokumentów transportowych. Do czasu przyjęcia tego rozporządzenia, każdy kraj członkowski na własną rękę dokonywał przedłużenia ważności niektórych uprawnień. Unia postanowiła – niejako wstecznie – pomimo utraty ważności, przedłużyć jednak ważność niektórych dokumentów. Sprawdź których, oraz jak się to ma do przepisów krajowych!
Parlament Europejski przegłosował pakiet wsparcia dla firm transportowych. Przepisy pakietu obejmują zmiany w kilkunastu aktach prawnych i mają wesprzeć transport drogowy. Główne założenia polegają na usunięciu lub czasowym ograniczeniu niektórych wymagań administracyjnych. Chodzi o to żeby przepisy, które notabene już przyjęto u nas w kraju np. o wydłużeniu obowiązywania praw jazdy, badań kierowców, przeglądów technicznych aut – obowiązywały w całej Unii. Wszystko po to, żeby kierowca jadąc (z powodu pandemii) ze starym prawem jazdy i bez aktualnego przeglądu nie musiał się zastanawiać, w którym kraju zwolnienie obowiązuje, a w którym nie. Jednak uwaga jest pewien haczyk - wdrożenie tych postanowień unijnych zależy od decyzji władz krajowych… Więc zarządzający transportem oraz kierowca i tak muszą sprawdzić jakie zwolnienia obowiązują w danym kraju.
Wejście w życie pakietu mobilności spowoduje rewolucję, jeśli chodzi o używanie tachografów. Kierowcy będą musieli rejestrować za pomocą wpisów manualnych wszelkiego rodzaju aktywności poza jazdą. Obecnie rejestrują, poza jazdą, tylko odpoczynki.
Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo
Aktualności i porady ekspertów
Wzory dokumentów
E-biblioteka z raportami
Kancelaria Prawna Morawiec & Kot sp. z o.o. sp.k. to zespół prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym, handlowym i transportowym, która świadczy pomoc prawną klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom. Prowadzi postępowania windykacyjne, weryfikuje umowy, podejmuje czynności ukierunkowane na założenie nowych podmiotów gospodarczych. Kancelaria prowadzi także postępowania celno-skarbowe. W sferze zainteresowań Kancelarii pozostaje również prawo upadłościowe.