Przedstawiamy i szeroko omawiamy najważniejsze wydarzenie w danym tygodniu. To pogłębiona analiza kluczowych informacji
Na oficjalnej rządowej stronie etoll.gov.pl ukazała się 16 sierpnia 2021 r. informacja o udostępnieniu możliwości rejestracji w nowym systemie za pośrednictwem operatorów kart flotowych. Wskazano tam, że wymienieni dostawcy kart flotowych: E100, PLOSE, UTA, BP-Aral, Circle K, DKV, EuroShell, EuroWAG, Eurotoll, LogPay, Mercedes Card, MSTS-Tolls - zapewniają pełną rejestrację w systemie e-TOLL dla kont z odroczoną płatnością oraz kont przedpłaconych.
Czy spedycja może obciążać przewoźnika kosztami za niedopatrzenie z dokumentami (błędną datę rozładunku) oraz za kontakt z klientem, a także za brak kwitu paletowego (dokonano tylko wpisu w CMR ile palet pobrano). Czy tego typu zapisy w umowie ze spedytorem są zgodne z prawem?
Ministerstwo Finansów po raz kolejny znowelizowało przepisy dotyczące SENT. Najnowsza zmiana zakłada obowiązek wpisywania stawki VAT. Przy przewozie odpadów konieczne będzie wpisywanie sześciocyfrowego kodu tych towarów. Natomiast przy transportach LPG na stacje paliw konieczne będzie podawanie pomiaru z liczników dystrybutorów. To 3 najważniejsze zmiany, które wejdą w życie od 24 lipca br.
Doradca do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych to osoba, która pomaga w działalności przedsiębiorstwa związanej z nadawaniem i przewozem towarów niebezpiecznych oraz czynnościami towarzyszącymi, takimi jak: pakowanie, załadunek, napełnianie czy rozładunek. Wyjaśniamy: jakie zadania ma doradca, jakie podmioty są zwolnione z obowiązku jego wyznaczenia oraz jakie kary może ponieść przedsiębiorca za niewyznaczenie doradcy DGSA.
Wydatki na paliwo to średnio około 30 proc. kosztów firmy transportowej. Są jednak sposoby, aby wydawać mniej. Jak? Szkolić kierowców, by jeździli ekonomicznie, rozsądnie planować tankowania i korzystać przy tym z narzędzi telematycznych. - Kierowcę, który dopiero wchodzi do zawodu warto od samego początku nauczyć takiej jazdy, aby ciężarówka spalała mniej paliwa. Jeśli nauczy się korzystania z nowych technik i wykorzysta technologię, to pewnie zaoszczędzi 1-1,5 litra.
Jeśli kierowca zrobi odpoczynek od razu po dojeździe do ciężarówki, musi on trwać 11 godzin. Jeśli zacznie odpoczynek dopiero po wyruszeniu w trasę ciężarówką, może odpoczywać tylko 9 godzin. Różnica wynika z tego, czy w danej dobie kierowca podlega rozporządzeniu nr 561/2006, czy ustawie o czasie pracy kierowców.
Najnowsza nowelizacja przepisów obowiązująca od 1 stycznia br., posiada przejściowy umożliwiający dalsze stosowanie poprzedniej wersji ADR (2019) do 30 czerwca 2021 roku. Od 1 lipca będą obowiązywały następujące zmiany – sprawdź.
Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo
Aktualności i porady ekspertów
Wzory dokumentów
E-biblioteka z raportami
Kancelaria Prawna Morawiec & Kot sp. z o.o. sp.k. to zespół prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym, handlowym i transportowym, która świadczy pomoc prawną klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom. Prowadzi postępowania windykacyjne, weryfikuje umowy, podejmuje czynności ukierunkowane na założenie nowych podmiotów gospodarczych. Kancelaria prowadzi także postępowania celno-skarbowe. W sferze zainteresowań Kancelarii pozostaje również prawo upadłościowe.