Ze statystyk ZUS wynika, że COVID-19 nie był w ubiegłym roku główną przyczyną absencji chorobowej. Jednak statystyka może nie odzwierciedlać faktycznego trendu chorobowego (z powodu bezobjawowego przebiegu itd.). Nie zwiększyła się też liczba wystawianych zwolnień. Co więc wychodzi, ze statystyk: że najczęściej chorujemy w marcu i październiku oraz aż o 1/4 wzrosła liczby zaświadczeń wystawionych z powodu depresji. Najczęściej ze zwolnień z powodu COVID-19 korzystały osoby między 45 a 49 rokiem życia.
W 2020 r. znacznie wzrosła liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W porównaniu do 2019 r. liczba zaświadczeń wzrosła o 25,3%., a liczba dni absencji chorobowej o 36,9%. Tylko z tytułu depresji w 2020 r. wystawiono 385,8 tys. zaświadczeń na 7 803,8 tys. dni. To w porównaniu z 2019 r. wzrost liczby zaświadczeń o 21,3% a liczby dni o 30,4%. Blisko połowa zaświadczeń z powodu depresji dotyczyła osób w wieku 35-49 lat.
Od 1 stycznia 2019 r. na ubezpieczonych nałożony został obowiązek informowania o aktualnym miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Nastąpiły również zmiany w zasadach zawiadamiania o terminie badania przez lekarza orzecznika albo przez lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych – w związku z prowadzoną kontrolą ZUS.
Wystawianie zwolnień lekarskich w formie elektronicznej będzie obowiązkowe dopiero od 1 grudnia tego roku, a nie od 1 lipca, jak pierwotnie planowano. Zaprotestowali lekarze.
Zwolnienia będą wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej. Pracownik nie będzie już musiał przedstawiać zwolnienia pracodawcy, a pracodawca od razu dowie się, że pracownik „idzie na chorobowe”.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »