Zmniejszająca się liczba ładunków oraz obniżające się marże w połączeniu z drożejącym paliwem i nowymi opłatami drogowymi - powoduje, że spada rentowność firm transportowych. Ratunkiem mogłoby być obniżenie składek ZUS dla kierowców międzynarodowych. Szacuje się, że mogłoby to przynieść ok. 800 zł miesięcznie od jednego pracownika. Jaki byłby ten nowy sposób obliczania wysokości składek?
Polecamy także:
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek jest najlepiej ocenianym instrumentem wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Mimo pandemii, w ciągu ostatniego roku - wzrosła liczba płatników składek i osób ubezpieczonych!
W piątek 13 listopada 2020 r. po godz. 22:00 na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS z profili usunięte zostaną niektóre wnioski, które zostały wypełnione, ale nie zostały wysłane do ZUS. Wnioski mają status dokumentu roboczego bądź znajdują się w zakładce [Zlecenia].
Dzięki e-wizytom w bardzo prosty sposób każdy może porozmawiać z pracownikami i załatwić wiele spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Od początku listopada br. z nowej usługi e-wizyta można korzystać we wszystkich oddziałach ZUS. Dzięki niej załatwienie sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest możliwe bez wychodzenia z domu.
Jednym z warunków zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek ZUS jest przesłanie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Dokumenty należy przekazać do ZUS najpóźniej 31 października 2020 r.
Od dziś na stronie ZUS mają pojawić się uproszczone wersje formularzy służących do ubiegania się o zaświadczenie A1. Uruchomiono także nowy „Kreator wniosku”, który ma krok po kroku, prowadzić klienta przez proces jego składania. System na podstawie wpisywanych danych - ma automatycznie dobierać wniosek właściwy w danej sytuacji.
Składki na ZUS zostaną obniżone i będą liczone proporcjonalnie od dochodu. Takie zmiany przewiduje projekt „Mały ZUS plus”, który ma być wprowadzony od 1 stycznia 2020 r. Skorzystają mikroprzedsiębiorcy.
W ocenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej? ani długość zamieszkania, ani fakt posiadania „zwykłego ośrodka swych interesów życiowych”, nie mogą być rozstrzygające w sprawie wydania zaświadczenia A1. Wystarczy, że pobyt danej osoby w tym państwie jest legalny. Czy ZUS zmieni swoje przepisy?
Po raz pierwszy nowy raport należy wysłać w rozliczeniu za styczeń 2019 roku. Raport ZUS RCA zawierać będzie więcej danych dotyczących pracowników. Jakie dodatkowe informacje będzie trzeba wpisać?
ZUS ogłosił konkurs dla pracodawców chcących podnieść warunki pracy swoich pracowników. Maksymalne dofinansowanie może wynieść 500.000 zł. Wnioski należy składać do 23 sierpnia br.
Od 1 stycznia przyszłego roku drobni przedsiębiorcy będą mogli płacić niższe składki ZUS. Kto będzie mógł skorzystać z ulg?
Już obowiązują (od 2 maja br.) nowe zasady wydawania zaświadczenia A1 dla obywateli państw trzecich. Zostały one opublikowane na stronie ZUS.
ZUS nie może odmówić wydania zaświadczenia A1 dlatego, że przedsiębiorca uzyskuje w Polsce mniej niż 25% swoich obrotów. Ważne są też inne kryteria, m.in. liczba zatrudnionych pracowników czy adres siedziby.
Firmy, które zgłosiły do ubezpieczenia nie więcej niż 9 ubezpieczonych, od 1 kwietnia 2018 r. zapłacą niższą składkę wypadkową. Stawka wyniesie 1,67%, podczas gdy do tej pory była równa 1,80%. A ile zapłacą większe firmy?
Nowo powstałe firmy będą mogły opłacać preferencyjną, niższą składkę na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze trzy lata od rozpoczęcia działalności, a nie dwa, jak teraz. Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2018 r.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »