Komisja Europejska zaproponowała poprawki do pakietu mobilności, który czeka na przegłosowanie przez członków Rady UE. Być może jest to nadzieja dla polskich firm transportowych na złagodzenie niektórych nowych zasad funkcjonowania transportu w UE. Jakie są najnowsze ustalenia odnośnie pakietu mobilności? Sprawdź.
Zawieranie umów z kierowcami, rozliczanie należności, kierowanie na badania lekarskie i psychologiczne, rozliczanie czasu pracy, systemy czasu pracy, prowadzenie ewidencji oraz dokumentacji kierowcy – to tylko niektóre elementy poruszone w publikacji „Zatrudnianie kierowców 2019”. Publikacja zawiera najnowsze zmiany przepisów kadrowych obowiązujące od 2019 r. oraz płytę z wzorami dokumentów dla firm transportowych.
W ubiegłym tygodniu odrzucono dwa z trzech sprawozdań posłów Komisji Transportu i Turystyki (TRAN). Przyjęte zostały natomiast niekorzystne dla polskich transportowców zasady dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych.
Poprzedni rok był jednym z najtrudniejszych dla branży transportowej. Przez ostatnie 12 miesięcy weszło wżycie wiele nowych przepisów, w tym np. duża nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, nowa ustawa o tachografach, znacznie też zmodyfikowano przepisy dotyczące monitoringu drogowego towarów. Przedstawiamy co najbardziej intrygowało branżę transportową przez ostatni rok. Sprawdź!
Zasady dokumentowania aktywności kierowcy w okresach kiedy karta kierowcy jest poza tachografem - zmieniły się wraz z wprowadzeniem pakietu mobilności. Obecnie - teoretycznie - wystarczy robienie tylko tzw. wpisów manualnych na tachografie. Urlopówkę wystawia się natomiast w sytuacji, gdy zrobienie takiego wpisu wstecz, jest niemożliwe.
Od dzisiaj 3 września br. zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o transporcie drogowym. Sprawdź jakie nowe kary doszły do taryfikatorów oraz jakie masz w związku z tym nowe obowiązki.
Wydłużenie okresu pracy wykonywanej bez zezwolenia, wprowadzenie obowiązku elektronicznego składania wniosków - to niektóre zmiany, które ma wprowadzić nowa ustawa o rynku pracy. Obecnie znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych, ma wejść w życie od 2019 r.
Zbliżający się koniec okresu urlopowego oznacza dla transportowców nadejście wielu zmian. Już od 3 września zaczną obowiązywać nowe taryfikatory kar oraz nowe przepisy o tachografach. W październiku wejdą w życia zmiany w systemie SENT. Ponadto wciąż oczekujemy informacji co dalej z Pakietem Mobilności. Swoje propozycje odnoście wynagradzania kierowców zgłaszał też Minister Infrastruktury. Sprawdź na co się przygotować, wraz z nadejściem jesieni!
Cały bieżący rok obfituje w liczne zmiany w przepisach prawa, a zdecydowanie największe zmiany dopiero przed nami. Jak zawsze w czwartym kwartale roku będziemy myśleć o przygotowywaniu się do zmian wprowadzanych od 2018 r. Im lepiej przygotujemy przedsiębiorców teraz tym mniejszy chaos czeka ich w styczniu.
Chociaż ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów właściwie dopiero co zaczęła obowiązywać, już szykują się w niej zmiany. Dnia 31 lipca 2017 r. rząd przyjął projekt zmiany dotychczas obowiązującej ustawy. Jeszcze dobrze przewoźnicy nie okrzepli w nowo narzuconych obowiązkach, a już będą musieli zaakceptować kolejne.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »