W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o m.in. nowych przepisach związanych z transportami do Ukrainy. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – jak należy odprowadzać składki ubezpieczeniowe za kierowców międzynarodowych.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o nowych przepisach związanych z zatrudnianiem oraz zakładaniem firm przez obywateli Ukrainy. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – jakie elementy mogą być wliczane do minimalnego wynagrodzenia oraz czy można przyznawać dodatki finansowe kierowcom zależne od liczby przejechanych kilometrów. Zapraszamy także do obejrzenia video przedstawiającego zmiany dla zarządzających transportem wynikające z pakietu mobilności.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o zasadach wspierania oraz zatrudniania uchodźców z Ukrainy. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – zgłaszania kierowców do systemu IMI oraz praw kierowców zatrudnionych na umowie zlecenie. Dla osób, które zamiast czytać wolą obejrzeć nagranie – o zmianach w szkoleniach kierowców. Zapraszamy też do pobierania wzorów dokumentów kadrowych w języku ukraińskim.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o nowych taryfikatorach kar, nowych odstępstwach od czasu jazdy kierowców oraz o nowych zasadach delegowania kierowców. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – zasady wykonywania kabotaży oraz rozliczeniach wynagrodzeń kierowców. Dla osób, które zamiast czytać wolą obejrzeć nagranie – przygotowaliśmy kilka szkoleń video m.in. o delegowaniu kierowców oraz zmianach w taryfikatorach kar.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o nowym obowiązku rejestracji transportu towarów w SENT oraz zakazie karania przez ITD niektórych naruszeń popełnionych za granicą. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – zasady ustalania wynagrodzeń kierowców oraz odprowadzanie składek ZUS od usługi zarządzania transportem.
W mijającym tygodniu pisaliśmy m.in. o: zasadach delegowania pracowników po 2 lutego, planowanych przepisach o wypożyczaniu aut oraz o zmianach w ustawie o transporcie drogowym. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – co to jest zdolność finansowa oraz jak rozliczyć dniówkę gdy kierowca przerwał prace. Zapraszamy do lektury.
W mijającym tygodniu pisaliśmy m.in. o: absurdach wynikających z obowiązujących od 1 stycznia br. taryfikatorach kar na drogach, ułatwieniach w zatrudnianiu cudzoziemców oraz zmianach w dowodach rejestracyjnych. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – jakie są zwolnienia dla przewozów ADR w ilościach ograniczonych, czy zarządzający może brać dodatkowe zlecenia, jak odebrać dwie części przerwy w pracy kierowcy. Zapraszamy do lektury.
W mijającym tygodniu pisaliśmy m.in. o: zmianach na drogach jakie zaczną obowiązywać w 2022 r., wzroście płacy minimalnej oraz zmianach w składkach na ZUS. Zapraszamy do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy należy zrobić przerwę po 6 h, gdy wypada dyspozycja, jak zaplanować przewóz w nocy, jak zabezpieczyć kierowcę pracującego na naczepie. Sprawdź najnowsze porady.
Przypominamy najważniejsze zmiany w Prawie o ruchu drogowym, jakie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Kierowcy muszą pamiętać o: nowym systemie liczenia stawek OC, wyższych mandatach ponowne łamanie przepisów oraz wymuszenie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych, usuwaniu punktów karnych dopiero od momentu uiszczenia mandatu. Sprawdź najważniejsze zmiany wyszczególnione w punktach.
W mijającym tygodniu pisaliśmy m.in. o: zmianach w testach kwalifikacyjnych kierowców, obowiązku posiadania numeru GMR w transportach do UK, a także zakazie parkowania powyżej 25 h w Słowenii. Zapraszamy do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy kierowcy pracującemu na zlecenie można wypłacić wynagrodzenie w następnym miesiącu oraz do którego tygodnia zaliczyć przedłużony czas jazdy realizowany w nocy. Zamieściliśmy też poradnik video wyjaśniający zasady transportu towarów ADR – wraz z sesją pytań i odpowiedzi. Zachęcamy też do pobrania ebooka o Polskim Ładzie w firmach transportowych.
W mijającym tygodniu pisaliśmy m.in. o: zmianach w szkoleniach kierowców (karta kwalifikacji), nowych przepisach o odbieraniu praw jazdy, zaostrzeniu kar na drogach od 1 stycznia 2002 r. Zapraszamy do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi zasady: użyczania ciężarówki, realizowania przewozów NPW czy obowiązków w zakresie kalibracji tachografów. Zamieściliśmy też video wyjaśniające zmiany jakie Polski Ład wprowadził w podatkach i składce zdrowotnej. Zachęcamy też do pobrania ebooka o Pakiecie mobilności 2022.
Przypominamy: wkrótce zaczną wchodzić w życie zmiany w zakresie szkoleń kierowców. Od października br. zmieniły się stawki wynagrodzeń minimalnych w niektórych krajach. Sprawdź dlaczego włożenie karty do tachografu może przerwać odpoczynek. Zapraszamy od podsumowania tego tygodnia.
Od wakacji miały obowiązywać 3 zmiany w przepisach drogowych – jedna dotycząca pierwszeństwa pieszych na przejściach oraz dwie związane z limitami prędkości. Jednak wygląda na to, że jeszcze na nie poczekamy.
Do zatwierdzenia pakietu mobilności, czyli nowych zmian w prawie transportowym niekorzystnych dla polskich przedsiębiorców, pozostały dwa główne kroki. Czekamy jeszcze na pierwsze czytanie w Radzie UE i drugie czytanie w Parlamencie Europejskim. Najprawdopodobniej już w pierwszej połowie 2020 roku prace nad unijnymi przepisami dla przewoźników będą zakończone. Jak przygotować się na wejście w życie kłopotliwej dyrektywy?
Od Nowego Roku zaczęło obowiązywać wiele nowych przepisów. Na które warto zwrócić uwagę?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »