W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o m.in. o możliwości utraty prawa jazdy za manipulację przy tachografie oraz o nowych opłatach za przejazd drogami w Alzacji. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy odstępstwa wydłużają czas pracy kierowcy oraz czy w pojeździe może znajdować się wypis należący do innej firmy. Sprawdź.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o m.in. o zakazie cen dumpingowych w Hiszpanii oraz recydywie drogowej w Polsce, która zacznie obowiązywać od 17 września br. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy za szkolenie okresowe kierowcy należy się dzień wolny oraz czy po zakupie ciężarówki - można przyjechać bez tachografu? Sprawdź.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o m.in. o przyszłorocznych stawkach podatku od środków transportowych oraz zmianach związanych z Polskim Ładem 2.0. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy można kierować czekając na odnowienie prawa jazdy oraz czy kierowca może prowadzić ciężarówkę po UE na ukraińskim prawie jazdy?
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o m.in. o nowym obowiązku informowania kierowcy o warunkach pracy za granicą oraz o zmianach w kosztach wynagrodzeń kierowców związanych z Polskim Ładem 2.0. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – w jaki sposób w firmie należy zastąpić zarządzającego oraz co robić gdy w trasie popsuje się karta kierowcy lub tachograf. Zapraszamy.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o m.in. o portalu dla obywateli z Ukrainy poszukujących pracy oraz zapowiedziach władz Ukrainy o ułatwieniach dla kierowców pracujących w transporcie międzynarodowym. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – jak należy prawidłowo oznaczyć przeznaczenie granicy oraz czy jest możliwy ryczałt za nocleg w dzień. Zapraszamy.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o m.in. o projekcie wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zasad powrotu ciężarówek co 8 tygodni. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy przy kabotażu weekend zalicza się do colling off’u oraz jakie kary grożą za nieoddanie wypisów z licencji? Zachęcamy też do obejrzenia video – Jak obliczyć wysokość frachtu.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o m.in. dalszych problemach z wydawaniem karta kwalifikacji kierowców, zmianach w ewidencji czasu pracy kierowców oraz o planowanej podwyżce diet i ryczałtów krajowych. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – jaka kara grodzi za brak powrotu pojazdu co 8 tygodni. Zapraszamy też do obejrzenia video – o wspomnianych już zmianach w ewidencji od 29 maja!
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o m.in. nowych zasadach kwalifikowania naruszeń z pakietu mobilności oraz o kwalifikowaniu magnesu jako urządzenia służącego manipulowaniu danymi w tachografie. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – jak wypełnić pismo z Niemiec o niezapłaceniu opłat drogowych oraz samozatrudniony może zaliczać diety w koszt.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o nowych przepisach w zakresie utraty dobrej reputacji, zmianach taryfikatorach kar i w kabotażu oraz obowiązku powrotu auta co 8 tygodni. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – zasady pracy samozatrudnionych oraz transportu busem „na potrzeby własne”. Dla osób, które zamiast czytać wolą obejrzeć nagranie – przygotowaliśmy video o zmianach w transporcie 2022 r.
Zapraszamy na szkolenie poświęcone zmianom prawnym w transporcie w 2002 r. Na szkoleniu przedstawione zostały najważniejsze zmiany prawne, jakie zaczynają obowiązywać w bieżącym roku. Są to: zmiany w transporcie od 2 lutego (pakiet mobilności), nowe zasady delegowania, nowelizacja przepisów o czasie pracy oraz nowości w szkoleniach kierowców.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o przepisach wdrażających pakiet mobilności: nowych zasadach wyznaczania jazdy w nocy, obowiązku wyznaczenia zarządzającego transportem przy transportach busami do 3,5 t, wpisywania symbolu kraju a tachografie itd. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy pakiet mobilności dotyczy transportów na potrzeby własne busami i czy da się ominąć obowiązek powrotu do kraju co 8 tygodni. Zapraszamy też do pobrania dwóch nowych ebooków.
W mijającym tygodniu pisaliśmy m.in. o: zmianach wprowadzających pakiet mobilności (od lutego br.), recydywie drogowej, która zacznie obowiązywać 17 września br. oraz o braku konieczności wymiany tablic rejestracyjnych (od lutego br.). Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czym jest ostrzeżenie od starosty i jak się do niego zastosować, czy prywatny przewoźnik osób musi udzielić informacji publicznej oraz czy można zrobić 6 kabotaży w 7 dni. Zapraszamy też do pobrania formularza PIT-2.
W najnowszej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przewidziano obowiązkowy montaż homologowanych ograniczników prędkości w samochodach ciężarowych i autobusach. W praktyce jest to jednak jedynie potwierdzenie dotychczas obowiązującego wymogu, a zmiana wynika z konieczności dostosowania przepisów krajowych do terminologii stosowanej w przepisach Unii Europejskiej, w których używa się kategorii homologacyjnych pojazdów.
Nowelizacja ma dostosować polskie prawo do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Nowe rozwiązania wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jakie zmiany czekają kierowców zawodowych?
Straż miejska od 13 marca br. otrzymała prawo do kontrolowania pojazdów ciężarowych. Czy jednak ma prawo do zatrzymania jadącego pojazdu ciężarowego?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »