Przeczytaj także:
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy m.in. o nowych kartach do tachografu z pamięcią 56 dni oraz opłatach drogowych w Wielkiej Brytanii wracających od 1 sierpnia br. Zapraszamy do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – jak się przygotować do kontroli ITD i PIP oraz czego ITD szuka w firmach transportowych? Sprawdź.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy m.in. o planowanych zmianach w wypłacaniu wirtualnych diet oraz dopłatach do paliwa w Hiszpanii. Zapraszamy do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – dlaczego przewóż rur jest jednocześnie ładunkiem podzielnym i niepodzielnym oraz czy kierowca pracujący na wysokości (pow. 1 metra) musi mieć szelki i kask?
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy m.in. o wdrożeniu przepisów o delegowaniu kierowców we Włoszech oraz o planowanym wzroście opłat drogowych w Niemczech. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – jak wypisać tarczki po dłuższej przerwie oraz jak oznaczyć miejsce dostarczenia towaru w CMR jeśli transport wykonuje dwóch przewoźników. Zapraszamy również do obejrzenia szkolenia omawiającego w jaki sposób inspektorzy ITD kontrolują tachografy. Zapraszamy do lektury.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy m.in. o propozycji umożliwienia 17-latkom kierowanie ciężarówkami oraz o sposobie przeprowadzania badania trzeźwości. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy obcokrajowiec posiadający kartę stałego pobytu musi wyrobić świadectwo kierowcy w międzynarodówce oraz jakie skutki będzie miała skarga na kontrolę dłuższą niż 12 dni. Zapraszamy do lektury.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy m.in. o tym, jakie zmiany w wynagrodzeniach kierowców nastąpią w 2023 r. oraz o „przejściowych” tachografach, które mają działać do czasu uruchomienia tachografów inteligentnych 2-generacji. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy należy odpowiadać na zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego oraz jak uwolnić naczepę zatrzymaną przez urząd celny.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy m.in. o obowiązkach sprawozdawczych pracodawców oraz rosnących opłatach w 2023 r. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy jakie zmiany nastąpią w przewozach bilateralnych po 21 sierpnia 2023 r. oraz co grozi za brak zgłoszenia bazy eksploatacyjnej. Pobierz wzory: oświadczenia o bazie eksploatacyjnej (OB) i formularza rocznego sprawozdania z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy m.in. niedziałających kursach reedukacyjnych oraz o możliwym rozszerzeniu płatnych odcinków e-TOLL. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy można nie wyjmować karty z tachografu oraz czy skazanego można zatrudnić jako kierowcę.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy m.in. podwyżkach opłat drogowych w Polsce od 2023 r oraz uproszczeniach w badaniach lekarskich kierowców. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy możliwa jest zamiana tachografu cyfrowego na analogowy w ciężarówce oraz czy firma transportująca NPW musi sczytywać dane co 90 dni. Zapraszamy też do odsłuchania podcastów.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy m.in. nowych przepisach umożliwiających konfiskatę aut pijanym kierowcom oraz o podwyżkach opłat drogowych w Niemczech. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy kierowca może pozostawić kartę w tachografie na czas urlopu oraz czy jednym transportem ponadnormatywnym można przewozić dwa podzielne ładunki. Zapraszamy też do odsłuchania podcastów.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy m.in. nowych wymaganiach dla bazy eksploatacyjnej od 2023 r. oraz o możliwości składania wniosków o ponadgabaryty w formie elektronicznej. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – jakie są zasady odbioru dwóch skróconych odpoczynków oraz ile wynosi stawka VAT od międzynarodowej usługi spedycyjnej. Zapraszamy też do odsłuchania podcastów.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy m.in. o skutkach wzrostu cen energii dla branży transportowej oraz o nowych odstępstwach od norm czasu pracy kierowców. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – kto ponosi odpowiedzialność przy podzlecaniu zadań oraz jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe kierowcy. Sprawdź również nowość – podcasty nt. wypożyczenia ciężarówki z firmy oraz wyższych mandatów za recydywę.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o m.in. o zrezygnowaniu przez KE z obowiązku powrotu naczep co 8 tygodni oraz o coraz częstszym orzekaniu przez sądy utraty praw jazdy. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy podczas kontroli w firmie zasadne jest „podtykanie” inspektorom danych świadczących na naszą korzyść oraz jak należy liczyć 2 letni termin recydywy drogowej. Sprawdź.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o m.in. o zmianach w wydawaniu karty kwalifikacji kierowcy oraz o zmianach w szkoleniach kierowców. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy można wypłacać kierowcom regularne nagrody oraz jak często należy aktualizować ewidencję czasu pracy kierowców – przy różnych okresach rozliczeniowych. Sprawdź.
W mijającym tygodniu przede wszystkim pisaliśmy o m.in. o zmianach na granicy z Ukrainą oraz o zasadach przerywania urlopu pracownika. Zapraszamy także do zapoznania się z poradami ekspertów wyjaśniającymi – czy można robić dodatkowe doładunki na powrocie do kraju oraz czy należy używać tachografu realizując przewozy NPW busem z przyczepą o łącznym dmc do 7,5 t. Zapraszam też do obejrzenia dwóch porad video.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »