W praktyce już w momencie składania wniosku o zezwolenie, należy też wystąpić o wypis/wypisy z tego uprawnienia, które będą musiały być przewożone w pojazdach. W tym celu do organu licencyjnego należy podać szczegółowe informacje dotyczące floty, w tym: markę, typ pojazdu jego rodzaj/przeznaczenie, numer rejestracyjny, kraj rejestracji, numer VIN, wskazanie rodzaju tytułu prawnego do dysponowania pojazdem, dopuszczalną masę całkowitą.
Podsumowując – należy podać tytuł prawny do dysponowania pojazdem, a nie musi to być własność, równie dobrze może to być inna podstawa taka jak: najem, leasing, użyczenie itp.
Przeczytaj także:
Firma planuje wykonywać tzw. przewozy regularne specjalne, czyli niepubliczne przewozy regularne określonej grupy osób, z wyłączeniem innych osób. Na taką kwalifikację wskazuje charakter planowanych przez firmę transportowych. Przewóz drogowy niepełnosprawnych dzieci do i z odpowiednich placówek, odbywa się w określonych dniach i godzinach. Niewątpliwie wskazuje to na regularność wykonywanych przewozów.
Jestem kierowcą mikrobusu, na etacie w państwowej jednostce budżetowej. Mikrobus posiada 17 miejsc z kierowcą, a DMC nie przekracza 4,5 t. Pojazd wyposażony jest w tachograf i służy na potrzeby własne oraz do niezarobkowego przewozu osób na potrzeby jednostki budżetowej miasta (prowadzącej działalność gospodarczą, ale nie związaną z transportem). Czy więc na podstawie art. 13 Rozporządzenia 561/2006 podpunkt „a” lub „i” podczas przewozu osób, jestem zwolniony z obowiązku logowania karty kierowcy w tachografie lub czy mogę ustawić tachograf na OUT? Czy w przewozach przez Niemcy również jestem zwolniony ze stosowania art. 5-9 omawianego rozporządzenia? Posiadam zaświadczenie o przewozach NPW wydane przez urząd miasta.
Przepisy pakietu mobilności dotyczą zarówno przewozów krajowych, jak i międzynarodowych w tym także przewozu osób. Ale są pewne wyjątki zarezerwowane tylko dla transportu towarów. Sprawdź, które przepisy odnoszą się do przewozu osób.
W pojeździe nie może być więcej osób niż wynosi liczba miejsc siedzących albo połowa liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Nowe przepisy obowiązują od 1 czerwca br.
W związku z nadal trwającą epidemią, ale jednocześnie powolnym odmrażaniem gospodarki Komisja Europejska przygotowała wskazówki dla przewoźników, jakich zasad powinni przestrzegać przy przewozie podróżnych. Co warto wprowadzić?
Kierowca posiadający prawo jazdy kategorii D albo D + E do ukończenia 23. roku życia może być zatrudniony wyłącznie przy wykonywaniu regularnych przewozów osób na liniach komunikacyjnych na trasie nieprzekraczającej 50 km. Nawet jeśli ma ukończoną pełną kwalifikację wstępną.
Zniszczenie dokumentu lub zmiana danych firmy – to podstawowe powody wymiany licencji transportowej. Sprawdź jak to zrobić.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »