Pracując w sektorze transportu osób, zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje. Kierowcy mogą prowadzić autobus pojedynczo, jak również w załodze. Jednak zdarzają się takie okoliczności, że dosiadają się do innego autokaru nie tworząc załogi albo rozdzielają się prowadząc dwa autobusy. Sprawdź, jak przepisy regulują sprawę jazdy: w załodze, dosiadania się i rozdzielenia kierowców oraz zamianę kierowców w trasie!
Przeczytaj także:
Kierowca jedzie w załodze, jeśli w ciężarówce przebywają dwaj kierowcy (może ich też być więcej, ale w praktyce rzadko się to spotyka). Dla kierowców w załodze przewidziano łagodniejsze niektóre normy czasu prowadzenia.
Pakiet mobilności doprecyzował przepisy odnośnie odbierania przerw jadąc w załodze. Kierowca może odbierać przerwę w czasie prowadzenia auta przez jego zmiennika. ITD nie może więc już karać za odbieranie przerw w czasie prowadzenia auta przez drugiego kierowcę. Sprawdź szczegóły.
Dwuosobowa załoga kierowców ma prawo stosować łagodniejsze normy czasu pracy – dłuższe okresy rozliczeniowe i krótsze odpoczynki. Ale czy po zmianie pojazdu lub jednego kierowcy - inspektor ITD uzna dwóch kierowców za załogę?
Od 16 kwietnia br. wprowadzono obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, a także w kabinach samochodów jeśli w środku jadą osoby, które nie mieszkają razem. Oznacza to, że obowiązek noszenia maseczek w kabinie dotyczy załóg dwu- i trzy-osobowych. Przepisy nie przewidują wyłączenia dla transportu drogowego.
Gdy kierowca dosiądzie się do drugiego kierowcy po godzinie od wyruszenia w trasę, nie mogą od razu stosować korzystniejszych norm czasu pracy, przewidzianych dla załogi. Ich czas pracy w załodze zacznie się po pierwszym odpoczynku!
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »