Czy aby zostać wpisanym do tabeli transportujących w załączniku VII, to należy widnieć w BDO jako podmiot transportujący (tj. posiadać zezwolenie na transport odpadów)? Czy GDOS, wydając załącznik VII może/powinien sprawdzać, czy podmiot, który ma przewozić odpad za granicę, widnieje w BDO jako uprawniony do transportowania, czy jest to niepotrzebne mieszanie kompetencji?
Nowelizacja ustawy o odpadach - czasowo złagodziła zasady prowadzenia przez przedsiębiorców ewidencji - odpadów. Nowe przepisy wprowadziły m.in. okres przejściowy, do końca którego wolno będzie prowadzić tę ewidencję w formie papierowej zamiast elektronicznej. Sprawdź nowe zasady ewidencji odpadów obowiązujące czasowo od 1 lutego do 30 czerwca br.!
Z transportem odpadów wiąże się wiele problemów, np. czy należy uznać je za przewóz towarów niebezpiecznych? Na szkoleniu przybliżymy nowe obowiązki w przewozach odpadów, powiemy także o dodatkowych dokumentach i innych wymogach, które weszły w życie w ostatnim czasie. Dodatkowo zostanie przybliżona najnowsza nowelizacja ustawy transportowej, która wprowadziła sporo nowych obowiązków dla firm w zakresie przepisów transportowych oraz zasad rozliczania czasu pracy kierowcy i obsługi tachografów.
Obowiązek rejestracji wytwórcy odpadów w bazie BDO, mimo że miał zostać zrealizowany do 31 grudnia 2019 r. to jednak nadal budzi ogromne emocje. Firmy transportowe nie wiedzą, czy muszą się rejestrować czy nie? Czy odpad w postaci wymienionych klocków hamulcowych, oznacza konieczność rejestracji w bazie? A zużyty akumulator? Może szmaty używane do czyszczenia auta?
Czy firma transportowa, niewykonująca transportu odpadów musi się rejestrować w BDO? Załóżmy, że w przedsiębiorstwie wykonuje się drobny serwis samochodu np. wymiany olejów, klocków hamulcowych, żarówek itp. Są to jednak drobne, incydentalne naprawy, firma nie prowadzi serwisu np. wymiany opon czy innych podzespołów. Chodzi tu o proste wymiany, które każdy kierowca czy właściciel pojazdu może wykonać własnoręcznie? Czy taka firma musi się zgłosić do BDO?
O tym, kto musi dokonać wpisu do rejestru przesądza art. 50 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Zgodnie z art. 50 powołanej ustawy to Marszałek województwa dokonuje wpisu do rejestru.
Czy firma transportowa, niewykonująca transportu odpadów musi się rejestrować w BDO? W firmie znajduje się niewymienialny zbiornik na AdBlue i właściciel wykonuje drobne naprawy swojego samochodu np. wymiana oleju, klocków hamulcowych, żarówek itp. Są to jednak drobne, incydentalne naprawy, firma nie prowadzi serwisu np. wymiany opon czy innych podzespołów. Chodzi tu o proste naprawy i wymiany, które każdy kierowca czy właściciel pojazdu może wykonać własnoręcznie? Czy taka firma musi się zgłosić do BDO?
Podmioty wytwarzające oraz transportujące odpady w terminie do końca grudnia 2019 r. muszą złożyć wniosek o wpis do Rejestru BDO. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grożą kary nawet do 1.000.000 zł.
Od 1 stycznia 2020 r. zostaną uruchomione kolejne moduły w systemie BDO. Umożliwią one prowadzenie ewidencji odpadów i składanie sprawozdań z zakresu gospodarowania odpadami - wyłącznie w formie elektronicznej. Sprawdź jakie obowiązki oraz jakie korzyści możesz zyskać dzięki BDO. Zapraszamy na szkolenie.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »