Z końcem wakacji weszły nowe zasady składania wniosków o wizę dla Ukraińców i Białorusinów. Dotyczą one m.in. wiz wydawanych w celu wykonywania pracy w charakterze kierowcy w międzynarodowym transporcie drogowym. Obecnie od 7 września br. zmienia się wzór formularza o wydanie wizy.
Proces wydawania wiz i naklejek dla kierowców z Białorusi ma odbywać się na terytorium Polski. Dzięki temu kierowcy nie będą musieli wracać po odnowienie wiz na Białoruś. Istnieje bowiem ryzyko, że nie wyjadą już z terenu Białorusi. Przedłużeniu obowiązywania ulegną też wizy i pozwolenia na pobyt czasowy.
Urząd do Spraw Cudzoziemców opublikował szczegółowe informacje dotyczące procedury uzyskania naklejki wizowej przez obywatela Ukrainy.
Coraz trudniej znaleźć zagranicznego kierowcę z uprawnieniami. Nawet jeśli się to uda, to często kierowca ten musi czekać, aż odpowiedni urząd wyda mu wymagane dokumenty. Polskie przepisy nie ułatwiają też uzyskiwania uprawnień przez kierowców z zagranicy. Przedstawiamy jakie są problemy oraz pomysły na ich rozwiązanie.
Najpoważniejszy problem to przedłużenie wiz. Ustawa specjalna o pomocy obywatelom Ukrainy daje podstawę do umieszczania przez wojewodów naklejek wizowych w dokumentach podróży ukraińskich kierowców realizujących międzynarodowy transport drogowy, których wizy krajowe uległy przedłużeniu z mocy prawa.
Chodzi tu o wizy krajowe z oznaczeniem „D”, która jest wizą długoterminową w rozumieniu art. 18 Konwencji wykonawczej Schengen.
Wiza ta uprawnia do pobytu w okresie do 1 roku (w ramach okresu ważności nie dłuższego niż 1 rok). Jest to taki rodzaj wizy, który uprawnia nie tylko do pobytu przekraczającego 90 dni w państwie, które je wydało ale dodatkowo do przemieszczania się po terytoriach innych państw obszaru Schengen w okresie przez okres nieprzekraczający 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.
Przeczytaj także:
Zlecenie dla kierowcy z Ukrainy – ułatwienia w specustawie
Przedłużenie wizy dla kierowców z Ukrainy
Procedura uzyskania naklejki wizowej przez obywatela Ukrainy
Z artykułu dowiesz się:
Jaka wiza uprawnia do przemieszczania się po strefie Schengen?
Dlaczego wiza 1-roczna nie może być przedłużona automatycznie?
Dlaczego wystąpienie o kartę pobyty - jest mniej popularnym rozwiązaniem?
Pierwsza ustawa o pomocy dla Ukraińców przedłużała legalny pobyt, ale nie uprawniała kierowców do przekraczania granicy. Obecnie znowelizowano te przepisy, ale tylko częściowo rozwiązuje to problemy ukraińskich kierowców z poruszaniem się po strefie Schengen.
Specustawa dotycząca pomocy obywatelom Ukrainy wydłuża termin ważności wiz dla osób przebywających i pracujących w Polsce. Okres ważności wiz zostanie przedłużony do 31 grudnia 2022 r. Ustawa obecnie jest rozpatrywana przez Senat RP.
Na Ukrainie wydano dekret określający nowe zasady wjazdu cudzoziemców na jej terytorium. Głównym zamysłem dekretu jest wprowadzenie obostrzeń wobec obywateli państw i bezpaństwowców pochodzących z krajów ryzyka migracyjnego. Jak dotyka on obywateli UE? Zmiany będą obowiązywały od 1 stycznia 2018 r.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »