Osoba, która miała okresowo zatrzymane prawo jazdy, w celu jego odzyskania, musiała udać się do wydziału komunikacji oraz uiścić opłatę 50 gr. Kierowcy nie wiedzieli o tym obowiązku, co powodowało, że siadali za kierownicą bez uprawnień. Od 10 września 2024 r. przepisy staną się bardziej przyjazne. Kierowca, który utracił prawo jazdy np. na 3 miesiące, będzie mógł ponownie kierować autem bez udania się do wydziału komunikacji. Uprawnienie do kierowania – po tym okresie - będzie zwracane automatycznie.
Wkrótce we wszystkich krajach UE zaczną też obowiązywać te same systemy punktów karnych i zasady jazdy po alkoholu. Jeśli stracisz prawo jazdy w jednym kraju UE, zakaz kierowania będzie obowiązywał w całej Unii.
W 2022 r. nastąpił znaczny wzrost liczby orzekanych przez sądy zakazów prowadzenia pojazdów. Powodem jest zmiana brzmienia przepisów. Sądy – w przypadku pewnych naruszeń – muszą obligatoryjnie odebrać prawo jazdy.
Zatrzymanie prawa jazdy w jednym kraju UE będzie działać we wszystkich krajach unijnych. Obecnie natomiast, utrata prawa jazdy poza granicami swojego kraju – obowiązuje tylko w tym państwie. KE chce też wprowadzić jednolity system punktów karnych.
Jeżeli prace nad nowymi przepisami będą postępować zgodnie z harmonogramem KE, to zmian możemy oczekiwać już na koniec 2022 r.
Z artykułu dowiesz się o:
ujednoliceniu utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów w UE,
pracach nad ujednoliceniu systemu punktów karnych dla kierowców.
Zdarza się, że policja zatrzymuje kierowcy prawo jazdy za jazdę w stanie nietrzeźwości. Czy można go od razu zwolnić, czy trzeba poczekać na wyrok? Na jakiej podstawie dokonuje się zwolnienia? Czy prawo jazdy na ciężarówki zostanie odebrane, jeśli kierowca jechał prywatną osobówką?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »