W unijnym rozporządzeniu w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR) zawarto szczegółowe cele jakie mają być realizowane w krajach UE w najbliższych latach. Zestawiając wartości określone dla Polski, z tym co faktycznie udało się wdrożyć w ramach rozbudowy infrastruktury, widać że nasz kraj, jest bardzo daleki od realizacji zobowiązań wynikających z rozporządzenia. W Polsce na sieci TEN-T funkcjonują tylko 2 stacje ładowania elektrycznych pojazdów ciężkich.
Przeczytaj także:
Dotychczas z systemu wsparcia finansowego zakupu pojazdów elektrycznych wykluczone były samochody ciężarowe o wadze całkowitej powyżej 12 ton. Ustawa o elektromobilności zakłada natomiast od przyszłego roku 30-proc. udział samochodów elektrycznych we flotach urzędów. Celu tego prawdopodobnie nie da się osiągnąć, jeżeli dofinansowaniem nie zostaną objęte pojazdy ciężarowe pow. 12 ton.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało propozycję rozmieszczenia ogólnodostępnej infrastruktury ładowania prądem oraz tankowania wodoru. Planowane jest zbudowanie 166 stacji ładowania energii elektrycznej dla pojazdów osobowych oraz l ekkich samochodów dostawczych (LDV), dodatkowo 166 lokalizacji ładowania energii dla pojazdów ciężkich (HDV) oraz 34 stacje tankowania wodoru.
Od 24 grudnia br. wchodzi w życie znowelizowana ustaw o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Przewiduje ona, że strefy czystego transportu będzie można tworzyć w każdej gminie (a nie tylko w aglomeracjach). Posiadając prawo jazdy kat. B można prowadzić elektryczne auta dostawcze o masie do 4250 kg. Sprawdź pozostałe zmiany.
Z artykułu dowiesz się:
Gdzie będą mogły powstawać strefy czystego transportu?
Ile wyniesie opłata za wjazd do strefy?
Jakie nowe uprawnienia otrzymają kierowcy posiadający kat. B?
Rozpoczął się projekt „EKO-LOG” - pierwszy w Polsce pilotaż seryjnej, w 100% elektrycznej ciężarówki. Będzie ona woziła towary na trasie Grodzisk Mazowiecki – Warszawa. Ciężarówka ma dmc do 27 ton i 200 kilometrów zasięgu. W trakcie pilotażu zostanie sprawdzona funkcjonalność użycia ciężarówek elektrycznych w transportach lokalnych.
Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ma ona zlikwidować nieścisłości w ustawie i doprecyzować jej brzmienie. Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy: samorządy w sposób dowolny mogą umożliwiać wjazd pojazdom do stref, odśnieżarki mają jeździć na prąd, a trolejbusy nie są pojazdami ekologicznymi. Te omyłki ma wyprostować nowelizacja ustawy.
Od 20 lutego br. w przepisach o PIT i CIT funkcjonuje nowe zwolnienie podatkowe. Od podatku dochodowego zostały zwolnione świadczenia – dotacje oraz kwoty umorzonych pożyczek – otrzymane ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT). Obejmują one zarówno osoby fizyczne nabywające auta na własne potrzeby, jak i przedsiębiorców.
Dopłata do zakupu ciężarówki od dmc powyżej 12 ton, może wynieść nawet 200.000 zł. tak wynika z opublikowanego rozporządzenia o dopłatach. Jednak uwaga: w praktyce skorzystanie z tej ulgi może być utrudnione. Dlaczego? Sprawdź.
- ile wynoszą dopłaty do zakupu samochodów i autobusów elektrycznych oraz zasilanych gazem ziemnym?
- jakie kryteria trzeba spełnić, żeby otrzymać dopłatę?
- jaka będzie praktyka przyznawania dopłat?
Kraków jest pierwszym miastem, które ustanowiło „strefę czystego transportu”. Rozwiązanie to przewiduje ustawa o elektromobilności. Do strefy mogą wjechać tylko pojazdy tzw. ekologiczne czyli zasilane: wodorem, gazem ziemnym (CNG) oraz elektryczne. Jak sklepikarze poradzą sobie więc z dowozem towarów? Sprawdź.
Planując ubieganie się o kontrakt na wykonywanie przewozów w komunikacji miejskiej, warto wziąć pod uwagę nie tylko pojazdy o napędzie elektrycznym, ale też autobusy napędzane CNG. Sprawdź dlaczego.
Od jutra zacznie obowiązywać § 1 pkt 2 oraz § 48a ust. 1 znowelizowanego rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Przewiduje on wprowadzenie nalepek na szybę pojazdów zasilanych gazem ziemnym sprężonym (CNG) oraz skroplonym (LNG).
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »