Praca w firmach transportowych obfituje w niespodzianki, często więc zdarza się, że zaplanowany wcześniej urlop kierowcy trzeba przerwać. W jaki sposób można to zrobić, żeby nie naruszyć przepisów?
Z artykułu dowiesz się:
W jakich sytuacjach można odwołać kierowcę z urlopu?
Jakie koszty trzeba zwrócić pracownikowi?
Zdarza się, że kierowca w okresie wypowiedzenia ma wykorzystać cały urlop wypoczynkowy, który mu pozostał, a potem ma być zwolniony ze świadczenia pracy. Może się jednak zdarzyć, że w czasie urlopu pójdzie na zwolnienie lekarskie. Czy w takiej sytuacji można po chorobie cofnąć decyzję o zwolnieniu ze świadczenia pracy i wysłać kierowcę na urlop?
Obecnie: zarówno osoby na umowach cywilnoprawnych (np. zlecenia), jak i samozatrudnieni - nie są objęci przepisami Kodeksu pracy. W związku z tym nie przysługuje im m.in. prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. To może się zmienić.
Urlopu udziela się na dni, które zgodnie z rozkładem czasu pracy są dla tego pracownika dniami pracy (art. 1542 § 1 Kp). Z drugiej jednak strony pracodawca zobowiązany jest tak planować urlopy wypoczynkowe pracowników, by w przypadku podziału tegoż urlopu na części, co najmniej jedna z nich obejmowała minimum 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 Kp).
Z artykułu dowiesz się: jak planować nieprzerwany 14-dniowy urlop pracownika.
Czy kierowcy można wypisać urlop w trakcie trwania odpoczynku 24 lub 45-godzinnego? Kierowca ma system pracy równoważny.
Do końca tego miesiąca pracodawcy powinni udzielić pracownikom zaległe urlopy – jeszcze za 2019 r. Urlopy te od początku tego roku nabrały status zaległych. Do końca września pozostało 13 dni roboczych. To ostatni moment na wykorzystanie urlopu. Uwaga: Tarcza 4.0 wprowadziła możliwość przymusowego wysłania na urlop! A za nieudzielenie urlopu grożą kary!
Czy do 14-dniowego wypoczynku, wymaganego w art. 162 Kodeksu pracy, można wliczyć dni wolne za nadgodziny oraz za przepracowaną sobotę, niedzielę i święto? Nie są to przecież dni urlopu.
Stosowanie w firmie planów urlopowych ma zarówno wady, jak i zalety. Jednak gdy jest to firma zatrudniająca kierowców, sprawy dodatkowo się komplikują. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę tworząc plan urlopów.
Stosowanie planu urlopów w praktyce pracy kierowców jest zadaniem skomplikowanym. Z wyprzedzeniem trzeba dostosować zadanie przewozowe tak, by jego realizacja w połączeniu z urlopem nie doprowadziła do przekroczenia nominalnego czasu pracy w skali okresu rozliczeniowego. A co gdy zdarzy się awaria, dłuższy postój na granicy, czy skomplikowany załadunek? Sprawdź jak poradzić sobie z planem urlopów w praktyce!
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »