Pakiet mobilności wyłączył obowiązek stosowania tachografów dla firm budowlanych. Jednak, żeby skorzystać z wyłączenia, trzeba spełnić kilka warunków. Sprawdź – co ma zrobić firma budowlana, żeby przewozić maszyny, z tachografem ustawionym na „OUT”.
Pojazdy wykorzystywane przez przedsiębiorstwa budowlane mogą skorzystać z wyłączenia określonego w art. 1 pkt 12 rozporządzenia nr 2020/1054 (rozporządzenie wchodzące w skład tzw. pakietu mobilności), zmieniającego rozporządzenie nr 561/2006, pod ściśle określonymi warunkami.
Wszystkie te przesłanki muszą być spełnione łącznie, co oznacza, że przykładowo podczas przewozu koparki można korzystać z wyłączenia (oczywiście, gdy spełnione są pozostałe przesłanki), ale już przewóz kruszywa z całą pewnością musi odbywać się z pełną rejestracją aktywności kierowcy oraz zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 561/2006 (WE).
Trzeba jednak pamiętać, że nawet wyłączenie ze stosowania przepisów rozporządzenia nr 561/2006 nie oznacza, że kierowca jest całkowicie zwolniony z przestrzegania jakichkolwiek norm czasu pracy kierowców.
Z artykułu dowiesz się:
Pakiet mobilności zwolnił firmy budowlane z obowiązku stosowania tachografu. Firma zajmująca się budową dróg może w obrębie 100 km dowozić na budowę różne maszyny, ale czy dotyczy to również kruszyw? Jakie są ograniczenia dla takich transportów?
Pojazdy wykorzystywane przez przedsiębiorstwa budowlane mogą skorzystać z wyłączenia ze stosowania tachografu (określone jest ono w art. 1 punkt 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1054 z 15 lipca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie nr 561/2006 w odniesieniu do minimalnych wymogów dotyczących maksymalnego dziennego i tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu, minimalnych przerw oraz dziennego i tygodniowego okresu odpoczynku oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 165/2014).
Wyłączenie to należy pod ściśle określonymi warunkami:
Wszystkie te przesłanki muszą być spełnione łącznie.
Jakie warunki musi spełnić firma, żeby mogła przewozić maszyny bez tachografu?
Czy wyłączenie to dotyczy również kruszyw?
Czy z wyłączenia mogą korzystać firmy transportowe?
Posiadam gospodarstwo rolne, jestem zatrudniony również na umowę o pracę i mam firmę (usługi rolnicze), czyli nie płacę KRUS, pracodawca płaci za mnie pełny ZUS, a ja z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo płacę składkę zdrowotną ZUS. Chcę kupić ciągnik siodłowy, wywrotkę (do przewozu płodów rolnych i np. wapna na pole - przewóz na odległość powyżej 100 km) i „niskopodwoziówkę” do przewozu swoich maszyn na wykonanie usług rolniczych i na swoje dzierżawy na odległość do 100 km. Mam C+E i kurs kwalifikacji na przewóz rzeczy. Jakie dokumenty i opłaty mnie będą obowiązywały?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »