Na opóźnienia w płatnościach od kontrahentów skarży się aż 69% przewoźników. Taki wniosek wynika z badania „Scenariusze MŚP na niepłacenie przez kontrahentów” zrealizowanego na zlecenie jednej z firm windykacyjnych. W jaki sposób najczęściej firmy próbują odzyskać należne im pieniądze?
Przeczytaj także:
Według prawa przewozowego (art. 57 ust. 1 i 2) przewoźnikowi przysługuje prawo zastawu na przesyłce w celu zabezpieczenia roszczeń wynikających z umowy przewozu (z wyjątkiem przesyłek organów władzy i administracji państwowej oraz organów wymiaru sprawiedliwości i ścigania). Prawo zastawu może być wykonywane dopóty, dopóki przesyłka znajduje się u przewoźnika lub u osoby, która ją dzierży w jego imieniu, albo dopóki może nią rozporządzać na podstawie dokumentów.
Z artykułu dowiesz się:
Czy można zatrzymać towar - za brak zapłaty za wcześniejsze frachty?
Czy można zatrzymać towar - gdy termin zapłaty jeszcze nie minął?
Jak prawidłowo zatrzymać towar - na podstawie konkretnego przykładu!
Płatnik składek składa wniosek RSO najpóźniej w dniu, w którym przypada płatność składki. Jeśli płatnik składek wyśle wniosek pocztą, za dzień jego złożenia ZUS uzna dzień nadania przesyłki. Wniosek można także złożyć osobiście lub przez pełnomocnika podczas spotkania z doradcą ds. ulg i umorzeń lub w biurze podawczym w każdej placówce ZUS, złożyć ustnie podczas rozmowy z pracownikiem ZUS, który spisze z niej protokół albo wysłać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE).
Zarówno dla nadawcy, jak i odbiorcy istotne jest odebranie towaru z miejsca załadunku oraz jego terminowe dostarczenie, nie ma natomiast znaczenia przebyta trasa oraz jej dobór. Zatem nie stanowi częściowego wykonania umowy przewozu odbycie trasy w części, bowiem nie następuje ostateczny i najważniejszy element umowy czyli dostarczenie towaru do miejsca przeznaczenia. W takim przypadku w ogóle nie należy się zapłata za przewóz, bowiem umowa nie została wykonana.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »