Przejazd drogami federalnymi w Rosji pojazdami powyżej 12 ton dmc może odbywać się, o ile przewoźnik dokona pełnej rejestracji swojej firmy w systemie Platon. Zlikwidowano procedurę uproszczonego zakupu opłaty bez rejestracji. Kara za nieposiadanie wykupionej opłaty będzie wynosić 5.000 rubli (prawie 290 zł), a potem za każde następne 10 tys. rubli (ponad 570 zł).
Jednorazowa karta przejazdu nie uprawnia do opłaty drogowej. Nie można już wykupywać opłaty drogowej w systemie Platon na podstawie jednorazowej karty przejazdu.
Porozumienie w tej sprawie zawarli wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit oraz wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej Nikołaj Asauł 1 kwietnia 2016 r. w Gdańsku.
Polska i Rosja w końcu porozumiały się w sprawie przewozów towarów. To tymczasowy kompromis, który zakłada, że polscy i rosyjscy przewoźnicy dostaną po 20 tysięcy zezwoleń ważnych jedynie do 15 kwietnia 2016 r. W tym czasie mają zostać wypracowane trwałe warunki wzajemnej współpracy.
Od 15 grudnia 2015 r. dzięki protestom rosyjskich kierowców zmniejszyły się kary za wykonywanie przejazdów bez uiszczenia opłaty. Ponadto kara będzie nakładana tylko raz na dobę bez względu na liczbę mijanych bramownic.
System opłat drogowych w Rosji „Płaton” działa już ponad miesiąc. Na razie jednak nie funkcjonuje tak, jak powinien. Zdarza się, że nalicza podwójną opłatę na tej samej trasie. Są też problemy z urządzeniami pokładowymi.
Na rosyjskich drogach od 15 listopada 2015 r. działa system opłat drogowych „Platon”. Opłaty dotyczą ciężarówek o dmc powyżej 12 ton. Za przejazd bez opłaty kierowca będzie karany grzywną w wysokości 5.000 rubli, czyli około 300 zł.
Rosja zamierza wprowadzić w niedługim czasie kilka zmian w prawie, które będą miały znaczenie dla wybierających się tam przewoźników.
Od 6 sierpnia 2015 r., jeśli kraj, który wprowadził sankcje gospodarcze wobec Rosji za embargo lub przyłączył się do tej decyzji, wwiezie na jej teren produkty rolnicze, środki i żywność, zostaną one zniszczone. Taki sam los czeka produkty, których wwóz do Rosji jest zabroniony.
Rosja postanowiła przywrócić w pełnym zakresie funkcjonowanie na swoim terytorium systemu TIR.
Zakaz importu do Rosji żywności z zachodnich państw został przedłużony o rok. To odpowiedź na kontynuowanie sankcji przez Unię Europejską. Embargo dotyczy krajów, które poparły unijne sankcje wobec Moskwy za jej destabilizujące działania na wschodzie Ukrainy.
Jeśli Twoja firma wykonuje przewozy do Rosji, musisz postarać się o wizę dla Twoich kierowców, gdyż bez odpowiednich dokumentów nie zostaną oni przepuszczeni przez granicę Federacji Rosyjskiej . Poniżej znajdziesz gotowy wniosek wizowy do Rosji.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »