W związku z odnową PPK pracownicy, którzy nie chcą do nich przystąpić mieli do 28 lutego 2023 r. złożyć deklaracje o rezygnacji. Czy deklaracja o rezygnacji z PPK jest skuteczna, jeżeli pracownik wypełnił ją w lutym natomiast datą złożenia deklaracji pracodawcy jest marzec?
Pierwszy automatyczny zapis do PPK będzie miał miejsce w przyszły roku (a potem co 4 lata). Oznacza to, że osoby, które zrezygnowały z uczestnictwa w programie PPK, zostaną do niego przez pracodawców zapisane. Pracodawca będzie miał obowiązek poinformować o tym fakcie swoich pracowników. Czy pracownicy będą mogli znowu zrezygnować z PPK?
Firmy zobowiązane do założenia PPK, które jeszcze tego nie uczyniły – stosowne wezwanie do jego założenia obecnie otrzymują pocztą. Natomiast od 1 września – wezwanie takie będzie przesyłane przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Kara za niezałożenie PPK wynosi do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu.
W poniedziałek 10 maja br. mija termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK dla podmiotów, które nie były objęte wdrażaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych we wcześniejszych etapach. Tego dnia zostanie zakończony ostatni, IV etap wprowadzania programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Przedsiębiorstwa prywatne, które zatrudniają mniej niż 20 osób muszą wkrótce zawrzeć dwa rodzaje umów z wybraną instytucją finansową. Należy z takim podmiotem podpisać umowę o zarządzanie PPK, a następnie – umowy o prowadzenie PPK. Nie każda mała firma ma obowiązek wdrożyć ten program. Sprawdź terminy i wyjątki.
Upłynął termin na zawarcie umów o zarządzanie PPK dla kolejnych kategorii podmiotów. Chodzi o firmy zatrudniające odpowiednio od 20 do 49 osób oraz od 50 do 249 pracowników.
Proszę o wskazanie, które z osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia nie podlegają zapisaniu do pracowniczych planów kapitałowych (PPK)?
Osoba zatrudniona, która ukończyła 55. rok życia i nie ukończyła 70. roku życia może złożyć podmiotowi zatrudniającemu wniosek o przystąpienie do pracowniczego planu kapitałowego. Pobierz wzór dokumentu.
Pierwsze firmy będą podlegać obowiązkom związanym z PPK już od 1 lipca 2019 r. Od tej daty PPK będą musieli utworzyć najwięksi przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 250 pracowników. Od 1 stycznia 2020 r. do programu dołączą średniej wielkości firmy, zatrudniające od 50 do 249 osób, a od 1 lipca 2020 r. pracodawcy zatrudniający powyżej 19 pracowników. Pozostali pracodawcy zatrudniający do 19 pracowników oraz jednostki sektora finansów publicznych przystąpią do PPK 1 stycznia 2021 r.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »