Filtruj treść
Filtruj

Nocleg

Odpoczynek kierowcy w dzień

Ryczałty noclegowe za odpoczynek w dzień

Pytanie:  Jak należy podchodzić do kwestii należnych kierowcom ryczałtów za nocleg w podróży zagranicznej? Obecnie opieramy się na zasadach zapisanych w rozporządzeniu w sprawie podróży służbowych, jednak nie precyzuje ono poza podróżą krajową, w jakich sytuacjach ryczałt za nocleg powinien być przyznany. Czy obowiązuje tu zasada, że za jedną dobę należy się jeden ryczałt bez rozróżnienia - ile trwał nocleg i w jakich godzinach się odbył? Czy jednak w przypadku kierowców ma znaczenie kiedy ten nocleg trwał i ile czasu wyniósł - odnosząc się np. do obowiązujących kierowców przerw dobowych i tygodniowych? Ponadto w jakiej długości powinien trwać odpoczynek kierowcy i ewentualnie w jakich godzinach winien się odbyć w podróży zagranicznej, aby móc go zaliczyć kierowcy jako nocleg za który należy się ryczałt? Przepisy precyzują jedynie nocleg w podróży krajowej, a nie mówią nic o noclegu w podróży zagranicznej. Czy np. pauza dobowa o długości 6 godzin odebrana np. w godzinach 12.00 - 18.00 jeśli jest w tym dniu jedyną taką przerwą kierowcy (skrócenie przerwy dziennej do 6 godzin nie nastąpiło z przyczyn zależnych od kierowcy) również traktowana jest jako nocleg za który przysługuje kierowcy ryczałt? Czy jednak, aby za nocleg należał się kierowcy ryczałt pauza musi trwać przepisowe 9 lub 11 godzin? I w jakich godzinach ma być odebrana? A co z ryczałtem za nocleg jeśli kierowca w danej dobie w ogóle nie odebrał odpoczynku lub był on bardzo krótki i trwał np. 4 godziny? Niestety, takie sytuacje się zdarzają, co wówczas należy uczynić z ryczałtem za nocleg za granicą?

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odpoczynku. W przepisach rozporządzenia mowa jest o noclegu w podróży służbowej. Nie zostało ustalone w jakich godzinach ten nocleg musi się odbyć.
Przyjmuje się zatem, w ślad za ustawowymi odpoczynkami kierowców, że nocleg ten będzie dla kierowcy wtedy, kiedy faktycznie odbiera dzienny odpoczynek. Jeśli wypada on w szczególnych godzinach (nie nocnych, w ciągu dnia), to mimo to dalej pozostanie „noclegiem”.
W przypadku kierowców „nocleg” faktycznie może również odbywać się w dzień.

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się:

- czy kierowca może odebrać "nocleg" w dzień?

- jak rozliczać noclegi kierowców?

- co zrobić, jeżeli kierowca skrócił odpoczynek np. do 4 godzin, czy w takiej sytuacji należy mu się zwrot za "nocleg"?

- jakie przepisy obowiązują w podróży zagranicznej?

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x