Na granicach Niemiec od 16 września 2024 r. ruszą tymczasowe kontrole pasażerów i towarów. Powodem jest zagrożenie ze strony islamskiego terroryzmu. Według zapowiedzi niemieckiego rządu obostrzenia zostaną wprowadzone – na początek – na okres sześciu miesięcy.
Przeczytaj także:
Szwajcaria zawarła z Niemcami umowę policyjną, na mocy której od 1 maja 2024 r. mandaty nałożone w Szwajcarii za wykroczenia drogowe mogą być egzekwowane także w Niemczech. Dotyczy to tylko egzekucji kar pieniężnych, a nie np. aresztu.
W Niemczech funkcjonuje zasada, że wyprzedanie przez ciężarówkę powinno trwać nie dłużej niż 45 sekund. Ma to zapewnić płynność ruchu na niemieckich drogach. Jest to ograniczenie tylko czasu wyprzedzania, natomiast nie ma zakazu wyprzedzania. Takie zakazy mogą być natomiast wprowadzane na niektórych odcinkach szczególnie zatłoczonych dróg w poszczególnych landach.
Toll Collect zarządzający niemieckim systemem opłat drogowych opublikował oficjalny kalkulator, pozwalający określić stawkę myta po 1 grudnia 2023 r. Dzięki podstawieniu odpowiednich danych można dzięki temu sprawdzić w której klasie emisji CO2 znajdzie się dany pojazd i ile trzeba będzie za tę emisję zapłacić.
Opłaty drogowe od samochodów ciężarowych w Niemczech mają gwałtownie wzrosnąć od 1 grudnia 2023 r. A to z tego względu, że do stawek opłat zostanie dodana nowa składowa – opłata za emisje CO2 związane z transportem drogowym.
Tylko we wrześniu wypłacalność małych firm w Niemczech zmalała o 30%. Jest to ważna informacja dla polskich przewoźników, którzy korzystają z usług małych firm spedycyjnych z Niemiec. Niektóre z przyjętych zleceń mogą zostać nieopłacone.
Przypominamy: od 1 listopada 2021 r. w Niemczech zaczął obowiązywać znowelizowany taryfikator mandatów. Zmiana ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza w ruchu rowerowym i pieszym. Zmiany dotyczą: parkowania, korytarza ratunkowego, przekraczania prędkości oraz innych naruszeń. Uwaga: skręcający w prawo mają zachować prędkość pieszego! Sprawdź.
Jakie składniki wynagrodzenia można zaliczyć do płacy minimalnej obowiązującej w Niemczech i we Francji, jeżeli w firmie obowiązuje następująca siatka wynagrodzeń: wynagrodzenie zasadnicze, ryczałt za nadgodziny, ryczałt za godziny nocne, ryczałt za dyżur i premia?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Niemcy pobierali zawyżone opłaty drogowe. W stawce opłat zawierano koszty utrzymania policji drogowej. Nadpłata nie będzie przez niemieckie władze zwracana automatycznie. Konieczne jest złożenie wniosku o jej zwrot. Szacunkowo można będzie otrzymać ok. 6% uiszczonego e-myta. Sprawdź jak?
W Niemczech obowiązują już nowe, dużo surowsze przepisy, dotyczące ogumienia zimowego. Opony typu M+S będą dozwolone tylko jeśli zostały wyprodukowane do 31 grudnia 2017 roku. Samochody ciężarowe muszą mieć mieć opony zimowe 3PMSF na przedniej osi kierowanej oraz na osiach ze stałym napędem.
Wraz z początkiem września w Niemczech odstąpiono od wakacyjnych zwolnień z ograniczeń w ruchu. Od najbliższego weekendu we wszystkich landach wracają zakazy ruchu.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »