Od 1 stycznia 2022 r. ustawowa płaca minimalna w Niderlandach wzrośnie o 1,4%. W konsekwencji minimalne wynagrodzenie dla pracowników mających 21 lat i starszych wyniesie 1.725,00 euro brutto miesięcznie, 398,00 euro brutto tygodniowo i 79,00 euro brutto dziennie.
Polskich diet i ryczałtów nie można zaliczyć do płacy minimalnej w Niderlandach. Jako płacy minimalnej nie można też potraktować dodatków do wynagrodzenia. W 2021 roku w Holandii zaczęła obowiązywać wyższa stawka płacy minimalnej.
W Niderlandach od 1 lutego wprowadzono surowsze kary za naruszenia przepisów związanych z czasem pracy kierowców. Ponadto służby kontrolne sprawdzają dane z dłuższego okresu niż wcześniej, więc znajdują też więcej naruszeń.
Od 1 stycznia 2021 r. ogólna minimalna stawka godzinowa brutto we Francji wzrosła do 10,25 euro. W 2020 r. wynosiła z 10,15 euro. W związku z podwyżką stawki w grupach 118M, 120M, 128M, 138M również wzrosły do 10,25 euro za godzinę. Bez zmian pozostały stawki w grupie 150M (kierowcy ciągników z naczepami) oraz w przewozach osób.
Od 1 września br. w Niderlandach służby kontrolne rozpoczęły nakładanie kar za nieprzestrzeganie przez zagraniczne firmy transportowe przepisów o delegowaniu. Za niewypłacenie kierowcy pensji w wysokości wyższej niż holenderska płaca minimalna, grozi 12 tys. euro kary. Obowiązek powstał od 1 marca, ale obecnie zaczyna być sankcjonowany. Osobą do kontaktu w sprawie delegowania może być sam kierowca, niepotrzebny jest inny przedstawiciel.
Firmy transportowe informują, że w trakcie wprowadzania kierowcy do niderlandzkiego systemu zgłoszeniowego występują problemy. Zgłaszający nie są przepuszczani na kolejne strony, mimo że nie ma widocznych błędów w wypełnionym formularzu. Przedstawiamy instrukcję jak dokonać zgłoszenia!
Przypominamy, że od 1 marca polskich kierowców, którzy wykonują w Holandii przewozy w ramach kabotażu lub transportu międzynarodowego, należy zgłaszać w nowym, elektronicznym systemie delegowania. Nowe obowiązki nie dotyczą tranzytu.
Od 1 marca br. w Holandii wprowadzono obowiązek zgłaszania oddelegowanych kierowców. Podobno od 1 lutego już można zgłaszać kierowców. Proszę o informację jak dokonać prawidłowo zgłoszenia, jak brzmi adres strony pod którą należy dokonywać zgłoszeń, oraz czy przedstawicielem przedsiębiorcy może być sam oddelegowany kierowca?
Szereg zmian wprowadza u siebie Holandia, która z początkiem roku stała się oficjalnie Niderlandami. Od 1 marca pracodawcy będą musieli spełnić kolejne obowiązki związane z delegowaniem. Jakie?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »