Będzie możliwość opłacenia mandatu za pośrednictwem terminala płatniczego znajdującego się w radiowozie. Ale nie wszyscy z niej skorzystają. Sprawdź, od kiedy wejdą w życie zmiany i na czym dokładnie będą polegały.
Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie karnym i Kodeksie wykroczeń. Kary nakładane na kierowców zostaną znacznie zaostrzone. Zobacz, co się zmieni.
Ministerstwo Sprawiedliwości nie zamierza zmieniać przepisów o mandatach. Jeśli kierowca nie zgadza się z mandatem, nie będzie musiał go przyjmować. Doniesienia prasowe, które zapowiadały takie zmiany, nie są prawdziwe.
W Rumunii uruchomiono zintegrowaną bazę danych dłużników wobec Skarbu Państwa. Obejmuje ona także kierowców, którzy nie zapłacili mandatu. Mogą oni zostać zmuszeni do jego zapłacenia.
Białoruś z końcem sierpnia 2015 roku wprowadziła nietypowy sposób informowania właścicieli firm, że kierowcy otrzymali mandat za zbyt szybką jazdę. Dowiedzą się o tym przez sms.
Propozycja zmiany przepisów zakłada, że za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary zapłacą właściciele pojazdów, a nie kierowcy. To rozwiązanie uderza w firmy transportowe.
Od 1 lipca 2015 r. kierowcy we Francji nie będą mogli korzystać z telefonicznych systemów słuchawkowych podczas jazdy.
Parlament Europejski przegłosował zmianę przepisów, które usprawnią wymianę informacji o właścicielach pojazdów. Dzięki temu sprawcy wykroczeń drogowych będą szybciej identyfikowani i karani.
Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia cywilnego od 1 stycznia będą wyższe niż obecnie o 140 zł w przypadku aut osobowych i 210 zł, jeśli chodzi o ciężarówki.
Jeżeli właściciel pojazdu nie wskaże na wezwanie straży miejskiej kierowcy, który złamał przepisy, sprawa może trafić do sądu, który znajduje się bardzo daleko. Jednak jest wyjście z sytuacji.
Kierowcę w Polsce będzie mógł zatrzymać niemiecki policjant, zaś w Niemczech - polski.
Zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat dla sprawcy wypadku, który był pod wpływem alkoholu. Odebranie prawa jazdy na zawsze dla kierowców, którzy złamią zakaz prowadzenia pojazdów. Takie zmiany proponuje resort sprawiedliwości.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »