Inspekcja Transportu Drogowego ostrzega przed SMS-ami informującymi o nieopłaconych mandatach karnych i konieczności uregulowania płatności za pośrednictwem załączonego do wiadomości linku.
Od 29 stycznia w Wielkiej Brytanii ruszył nowy system opłacania mandatów za wykroczenia drogowe, wystawionych przez DVSA. Należność będzie opłacana przez Internet.
Wzrosną grzywny za wykroczenia drogowe, a za jazdę po alkoholu grozić będzie kara ograniczenia wolności. Będzie też więcej czasu na zapłacenie mandatu. Co dokładnie się zmieni?
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odeszło od planowanych podwyżek mandatów. Uznano, że kary byłyby za wysokie, ale nie zwiększyłyby bezpieczeństwa na drodze.
Główny Inspektor Transportu Drogowego uruchomił kolejne 12 punktów odcinkowego pomiaru prędkości. Obecnie więc kierowcy muszą uważać w 16 miejscach, żeby nie narazić się na mandat.
Właściciel pojazdu zarejestrowanego przez fotoradar nie będzie już wzywany do wskazania, kto prowadził ten samochód w chwili popełnienia wykroczenia, jeśli będzie to on sam lub bliska osoba.
Stacjonarne i mobilne fotoradary oraz odcinkowe pomiary prędkości, zdaniem policji, nie zapewniają wystarczającego poziomu bezpieczeństwa na drogach. Aby poprawić ten stan, w najbliższej przyszłości mogą być wykorzystywane drony.
Policjant może wpisać punkty karne do ewidencji niezależnie od tego, czy wcześniej wpisał je na mandacie karnym, czy nie. Tak orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim.
Posłowie zwrócili się do ministra sprawiedliwości z interpelacją w sprawie używanych przez drogówkę radarów Iskra-1. W ocenie parlamentarzystów nakładanie mandatów na podstawie wskazań tego radaru może być niezgodne z prawem. Chodzi o to, że ten typ radaru nie pozwala w 100% ustalić prędkości pojazdu, który porusza się w grupie innych. W takiej sytuacji radar ten nie daje pewności, czy faktycznie nie zmierzono prędkości innego pojazdu.
Przekroczenie prędkości na Litwie jest bardziej srogo karane. Sprawdź nowe stawki mandatów.
Policja ma dokończyć postępowania mandatowe w sprawach wykroczeń ujawnionych przez fotoradary straży miejskiej. Tak zadecydowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Jeśli policja ukarze kierowcę mandatem kredytowanym, nie musi płacić od razu całości. Może złożyć wniosek, żeby rozłożyć mandat na raty.
Gdy przewoźnik nie okazał danych z tachografu cyfrowego, ponieważ ich nie wczytał, powinien zostać ukarany tylko za naruszenie obowiązku wczytania danych, a nie także za ich nieokazanie. Tak orzekł WSA w Gliwicach.
Z początkiem 2016 roku każdy kierowca, który nie zapłaci w terminie mandatu, będzie mógł spodziewać się interwencji urzędu skarbowego.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »