Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa, naturalne jest, że popyt na nasze towary wzrasta. W związku z tym potrzebujemy również większej ilości miejsca, aby gromadzić zapasy. Warto więc otworzyć się na nowoczesne rozwiązania i poznać zalety magazynów buforowych. Czym one są i w jaki sposób działają? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Wózki widłowe odgrywają kluczową rolę w środowisku magazynowym, umożliwiając skuteczne przemieszczanie przechowywanych towarów. W celu zapewnienia jak największej wydajności i niezawodności pracy wykorzystywanych sprzętów, osoby zarządzające magazynem sięgają po specjalistyczne narzędzia, pomagające precyzyjnie określić kluczowe parametry maszyn. Jak działa enkoder? Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu.
Identyfikacja wyrobów w procesie produkcyjnym umożliwia śledzenie i analizowanie kolejnych etapów produkcji i kontroli, lokalizowanie partii zwolnionych w magazynie (dla klienta) i nadzorowanie wyrobów niezgodnych z wymaganiami do korekcji (do 100% kontroli, do naprawy, do wyjaśnienia niezdefiniowanego defektu, do selekcji partii zareklamowanych, do testów technologicznych itp.).
Każda firma handlowa, logistyczna czy produkcyjna do prowadzenia ewidencji magazynowych wykorzystuje aplikacje IT, np. system do zarządzania magazynem klasy WMS lub moduł zintegrowanego rozwiązania ERP.
To, jaki będzie najlepszy sposób realizacji zamówień dla Twojej firmy, zależy w dużej mierze od typu produkcji, właściwości produktów, długości procesów produkcyjnych, jak również od sposobu planowania zapotrzebowania dystrybucji. Najważniejsze natomiast jest to, w jakim stopniu pozwoli Ci on zaspokajać wymagania klientów z korzyścią dla Twojej organizacji. Oczekiwania konsumentów nie dotyczą teraz już tylko samego produktu, jego ceny i jakości. Równie ważna jest dostępność konkretnej liczby wyrobów w odpowiednim miejscu i czasie. A zatem sprawne przygotowanie wysyłki zamówienia będzie wpływać na pozycję konkurencyjną Twojego przedsiębiorstwa.
Obecnie najwięksi przewoźnicy skracają czas dostaw nawet do jednego dnia, ponieważ przewaga konkurencyjna polega na szybszej realizacji zamówień. Ale jednocześnie z wymaganiem, żeby robić więcej, szybciej i dostarczać niemal natychmiast, nadal istnieje presja na obniżanie kosztów w magazynie. Jak na tę sytuację reagują właściciele magazynów? Próbują wdrażać nowe metody poprawiania wydajności pracy, w czym wydatnie pomagają urządzenia IT, np. drukarki etykiet (zawierających kody kreskowe lub RFID) czy skanery do rejestracji danych. W artykule przedstawiamy kilka nowinek IT.
Projekt w pełni automatycznego, inteligentnego magazynu to zapowiedź zmian, jakie czekają największe firmy produkcyjne i logistyczne na świecie. Inteligentni agenci, czyli maszyny wzorowane na organizmach ludzkich w niedalekiej przyszłości zastąpią w pracy ponad 6% społeczeństwa. W jakim kierunku zmierza zatem logistyka? Automatyzacja, inteligentne roboty, wykorzystanie rozwiązań IT, takich jak AR czy urządzenia ubieralne (wearable) – to hasła opisujące magazyn przyszłości.
Klasyczne podeście do zarządzania magazynem, wymagające jedynie obsługi typowych procesów ewidencji magazynowej, nie jest już wystarczające – z roku na rok potrzeby klientów w tym zakresie rosną. Obecnie firmom zależy na kompleksowych rozwiązaniach, w tym na wsparciu procesów, takich jak: sam załadunek, pobrania czy wydania. Jednym z najważniejszych zadań jest prowadzenie na bieżąco ewidencji pozwalającej na szybkie sprawdzanie stanów magazynowych. W tym celu najlepiej jest skorzystać z dedykowanego oprogramowania do magazynowania.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »