Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia oraz są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. pracownikom, zleceniobiorcom, przedsiębiorcom).
W związku z zagrożeniem epidemicznym od 15 marca został ograniczony ruch na polskiej granicy. Granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Został też całkowicie zawieszony ruch graniczny na niektórych przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Cudzoziemcy są wpuszczani do Polski tylko w wyjątkowych przypadkach. Uwaga: kierowcy wykonujący zawodowo transport towarowy i osobowy – nie muszą poddawać się kwarantannie!
Udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów – zawiera pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Ministerstwo Rozwoju przygotuje projekt specustawy.
Firmy transportowe są wśród przedsiębiorstw najbardziej narażonych na straty z powodu epidemii koronawirusa. Dlatego mają być dla nich opracowane specjalne ułatwienia, wprowadzone w związku z epidemią. Przewoźnicy będą mogli też skorzystać z ulg skierowanych do wszystkich przedsiębiorców. Jakie to ułatwienia i ulgi?
Przewozy autobusowe osób spadły w kraju aż o 97 proc. Zagrożenie rozprzestrzenianiem się koronawirusa powoduje, że podróżni odwołują rezerwacje. Przedsiębiorcy obawiają się o dalsze funkcjonowanie swoich firm. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało informację, na jakie wsparcie przedsiębiorcy mogą liczyć w zaistniałej sytuacji.
Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie, coraz więcej jest też przypadków zachorowania w naszym kraju. Jakie prawa mają w związku z tym kierowcy? A jakie obowiązki mają ich pracodawcy?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »