Pracodawca będzie mógł skierować pracownika, który nie poddał się szczepieniu na COVID-19, na urlop bezpłatny albo delegować do innych zadań. Takie rozwiązania są zapisane w opisie założeń do projektu zmian w tarczy antykryzysowej, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Jak powinien się zachować pracodawca, gdy jego pracownik okaże się zakażony albo jest podejrzenie, że może mieć COVID-19?
Wielu pracodawców ma wątpliwości, jakie procedury powinni stosować, gdy któryś z pracowników zachoruje na COVID-19. Kogo i w jaki sposób o tym poinformować? Jak zadbać o bezpieczeństwo pozostałych pracowników? Zobacz, jak przepisy w tym zakresie interpretują Główny Inspektorat Pracy, Główny Inspektorat Sanitarny i Rzecznik Praw Obywatelskich.
Pracownicy, a także osoby odwiedzające firmę, mogą zaskarżyć ją w procesie cywilnym o zakażenie koronawirusem. W praktyce jednak ciężko będzie udowodnić, że do zakażenia doszło akurat na terenie zakładu pracy. Skarżący może próbować jednak udowadniać, że firma nie zapewniła standardów sanitarnych, uprawdopodobniając w ten sposób zakażenie się w pracy. Chroniąc się przed oskarżeniami przedsiębiorcy powinni dokumentować działania p odejmowane w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID-19. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć roszczeń ze strony pracowników.
W przypadku, gdy u jednego z pracowników pojawiły się objawy zarażenia koronawirusem lub jeśli zostanie potwierdzone, że pracownik został zarażony powiadom powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, zabezpiecz miejsce pracy, podejmij decyzję o sposobie wykonywania pracy przez pracowników. Pamiętaj, że pracodawca nie ma obowiązku skierowania pracownika na badania lekarskie po powrocie do pracy.
Zaostrzająca się sytuacja związana z Covid-19 spowodowała, że wiele państw członkowskich zostało zmuszonych do ponownego wprowadzenia ograniczeń. Dotyczą one np. przemieszczania się, poddania się kwarantannie, wykonania testów czy posiadania odpowiednio wypełnionych formularzy. Przedstawiamy najważniejsze informacje, o których powinni pamiętać pracownicy sektora TSL organizując przewozy na terenie Unii Europejskiej.
Przygotowaliśmy uporządkowaną listę pomocy z tzw. tarczy antykryzysowej podzieloną pod kątem wielkości firmy. Sprawdź na co możesz liczyć jako: osoba samozatrudniona, mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca, średni i duży. Kolejne nowelizacje i zmiany wprowadziły nieco chaosu, ale my to wyjaśniamy w prostej tabeli. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Rządowa pomoc dla przedsiębiorców ma pomóc przetrwać im ten wyjątkowo trudny czas. ZMPD przygotowało ankietę, w której zapytało przewoźników, jak oceniają oferowane wsparcie. Ponad połowa firm, korzysta z pomocy, ale większość ocenia ją negatywnie.
Od 4 maja we Włoszech zaczną obowiązywać uaktualnione wytyczne dla transportu i logistyki dotyczące zapobieganiu zarażeniu Covid-19. W większości powielają one dotychczasowe zasady. Przepisy te będą obowiązywały do 17 maja włącznie.
Uruchomiony został program, nazywany tarczą finansową. Ma umożliwić przyznanie subwencji firmom, które mają problemy z powodu epidemii koronawirusa. Z jakich subwencji będą mogły skorzystać firmy transportowe?
Komisja Europejska przedstawiła krajom członkowskim wytyczne co do organizacji transportu drogowego podczas pandemii koronawirusa. Wszystkie państwa powinny wyznaczyć zielone korytarze i ograniczyć do minimum kontrole graniczne. Niestety nadal nie zniesiono weekendowych zakazów jazdy.
Przez koronawirus następuje zamrożenie gospodarki polskiej i europejskiej, a dodatkowo nie wiadomo jak długo to potrwa. Sprawdzamy, na co mogą liczyć transportowcy z tzw. tarczy antykryzysowej.
Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinfomował, że od 23 marca br. Wstrzymuje się bezpośrednią obsługę interesantów na Sali Obsługi Klienta GITD oraz Biurze Podawczym GITD.
Granice zewnętrzne Unii Europejskiej zamknięto dla osób, które nie są obywatelami Wspólnoty. Wyjątkami są między innymi kierowcy zawodowi w międzynarodowym transporcie drogowym, którzy nadal mogą wyjeżdżać na zewnątrz - poza UE oraz strefę Schengen. Kierujących ciężarówkami stawia się w jednym szeregu z lekarzami czy naukowcami, którzy również mogą przemieszczać się swobodnie. Jak w dobie pandemii zmienia się rynek i znaczenie kierowców?
Oto kilka wskazówek, które mogą ustrzec Cię od zarażenia koronawirusem. Ekspert powołując się na wiarygodne źródła, wyjaśnia, jak należy postępować aby uchronić się od zakażenia koronawirusem. Podpowiada również, jak należy postąpić w przypadku podejrzenia zarażenia wirusem. Dzięki informacjom zawartym w tym materiale przypomnisz sobie i pracownikom o podstawowych zasadach ochrony przed wirusami.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »