Od początku marca br. nie obowiązują przepisy określające ryzyko wystąpienia naruszeń w firmach transportowych. Stanowiły one podstawę do wytypowania podmiotów, które będą kontrolowane stacjonarnie w firmie. Czy oznacza to, że ITD nie może już przeprowadzać takich kontroli?
Państwowa Inspekcja Pracy poinformowała, że łącznie 1/3 wszystkich postępowań wszczynana jest na skutek skarg pracowników. Skargi pracowników najczęściej dotyczą wynagrodzeń i świadczeń należnych pracownikowi, jak i bezpieczeństwa pracy.
Z powodu pandemii kontrole PIP przeprowadzane są w sposób zdalny i hybrydowy. Na czym polegają kontrole zdalne, kiedy można je przeprowadzić i jak się do nich przygotować?
W przepisach istnieje zakaz przeprowadzania powtórnej kontroli w tym samym zakresie u danego pracodawcy. Dotyczy ona także Państwowej Inspekcji Pracy. Jeżeli zakresy kolejnych kontroli się pokrywają, firma może złożyć sprzeciw do Okręgowego Inspektoratu Pracy.
Z artykułu dowiesz się:
Inspektorzy pracy, oprócz wykonywania zaplanowanych rutynowych obowiązków, prowadzą dodatkowe działania związane z ograniczaniem zagrożenia COVID 19 w zakładach pracy. Każda kontrola prowadzona przez inspektora pracy uwzględnia zagadnienia związane z przestrzeganiem przepisów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem koronawirusem i utrzymania reżimu sanitarnego w zakładach pracy.
Główny Inspektor Pracy zdecydował, że od 22 czerwca 2020 r. inspektorzy pracy przystępują do wykonywania powierzonych zadań w pełnym zakresie. Działania kontrolno-nadzorcze prowadzone będą przy zastosowaniu procedur ograniczających ryzyko zakażenia wirusem COVID19.
W Polsce pracuje około półtora miliona cudzoziemców. Z szacunków ZUS wynika, że jedynie co trzeci jest zatrudniony legalnie. Aby temu przeciwdziałać PIP zaczyna przeprowadzać coraz więcej kontroli.
Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła sprawozdanie z kontroli przeprowadzanych przez inspekcję w 2017 roku. Za co płaciły kary skontrolowane firmy?
Dokumentacja pokontrolna jest podstawą dla wydanych w następstwie kontroli środków prawnych. Dlatego jeżeli nie zgadzasz się z treścią protokołu, koniecznie wnieś do niego zastrzeżenia.
Podstawy prawne i problematyka kontroli przeprowadzanej przez poszczególne organy. Prawa i obowiązki organu kontrolującego oraz podmiotu kontrolowanego. Jak postępować w przypadku kontroli.
Od 1 stycznia 2017 r. inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy będą mieli więcej uprawnień. Będą mogli przeprowadzać kontrole stosowania przepisów prawa pracy bez uprzedzenia o każdej porze dnia i nocy. Na szczęście być może nie będą w stanie korzystać z tego prawa.
Inspektorzy pracy nie będą musieli powiadamiać firm, o zamiarze przeprowadzenia kontroli. Główny Inspektor Pracy wydał stanowisko, zgodnie z którym inspektorzy, mogą kontrolować przedsiębiorstwa bez zapowiedzi.
Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie miała ograniczonego czasu kontroli. Ponadto będzie mogła wejść do firmy, gdy jest tam już inna inspekcja.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »