Z artykułu dowiesz się:
Przeczytaj także:
Stawka VAT dla międzynarodowej usługi spedycyjnej
Jaki VAT za transport osób do Czech?
Jaki VAT 0% czy 23% przy transporcie międzynarodowym?
Przedsiębiorca, opodatkowany ryczałtem, posiada samochód ciężarowy niewprowadzony do ewidencji środków trwałych, wg dowodu rejestracyjnego: samochód ciężarowy. Czy z faktur za eksploatację, zakup paliwa, może odliczać 50 % VAT? W marcu podpisał umowę leasingu na drugi samochód ciężarowy. Jakie zaświadczenie powinien mieć w aktach (oprócz dowodu rejestracyjnego z zapisem że jest to samochód ciężarowy), żeby móc odliczać 100 % VAT z faktur za raty leasingowe i z faktur za eksploatację? Czy powinien złożyć w urzędzie deklarację VAT-26 przy samochodzie ciężarowym? Czy ma obowiązek prowadzić ewidencję, aby udowodnić wyłącznie firmowe zastosowanie?
Fiskus w listach wysyłanych do przedsiębiorców poinformuje o działaniu podejrzanej firmy. Ponadto wskaże zalecenia jak mimo to, dokonywać płatności za towary lub usługi na rzecz takiej firmy, za pomocą podzielonej płatności (split payment). Takie rozwiązanie ma zapobiegać udziałowi nieświadomych przedsiębiorców w oszustwach karuzelowych.
Wysyłając towar z Polski do klienta zagranicznego, firma przewozowa (krajowa) wystawia nam faktury w EUR i przeliczane są one na PLN. Jakie przepisy regulują obowiązek takiego przewalutowania? Czy faktura mogłaby być wystawiona tylko w PLN?
Od początku 2019 r. firmy mogą odliczyć tylko 20% wydatków eksploatacyjnych na auta. Dotyczy to samochodów, które nie są środkiem trwałym przedsiębiorstwa. Dowiedz się więcej.
Utworzenie bazy zawierającej wszystkie informacje o statusie podatników VAT, przyśpieszy proces wyszukiwania danych o podmiotach przez zainteresowanych kontrahentów. Podatnicy będą mieli możliwość prześledzenia całej historii rejestracji swoich kontrahentów dla celów VAT. Rejestr ma ograniczyć ryzyko nieświadomego udziału w karuzelach VAT-owskich. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2019 r.
Split payment czyli podzielona płatność to rozwiązanie dla nabywców, którzy mogą, ale nie muszą wybrać tej metody zapłaty. Jeżeli kontrahent wybierze ten sposób, to kwotę netto prześle na dotychczasowy rachunek przedsiębiorcy, a VAT na specjalne konto przedsiębiorcy. Co muszą wiedzieć przedsiębiorcy transportowi? Sprawdź.
Od początku 2018 r. mikroprzedsiębiorcy prowadzący pełną ewidencję VAT zostaną objęci obowiązkiem przesyłania plików JPK_VAT.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »