Ukazało się rozporządzenie, w którym określono warunki, których trzeba przestrzegać podczas przeprowadzania badania trzeźwości pracowników. Podano w nim, jak dokładnie ma wyglądać badanie i jaki wynik oznacza nietrzeźwość.
W związku z dodaniem do Kodeksu pracy przepisów o badaniach trzeźwości pracowników w firmach konieczne jest też wdrożenie regulacji na temat związanych z tym dokumentów. Przygotowany został więc projekt rozporządzenia, które ma określić, gdzie w aktach osobowych pracownika trzymać dokumenty dotyczące badań trzeźwości. Badania trzeźwości kierowców można wykonywać od 21 lutego 2023 r.
Procedurę badania trzeźwości pracowników będzie trzeba zapisać w przepisach wewnątrzzakładowych. Przedstawiamy wzór takiego zapisu.
Trwają prace nad projektem zmian w Kodeksie pracy, które mają ponownie umożliwić przeprowadzanie badań trzeźwości pracowników w firmach. Obecnie poprawki do ustawy wprowadził Senat. Następnie na posiedzeniu 11-13 stycznia 2023 r. zajmie się nimi Sejm. Ustawa wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu, Przedstawiamy – jaka będzie procedura badania trzeźwości pracowników.
Projekt zmian Kodeksu pracy określa, że to kto będzie mógł zostać poddany badaniom trzeźwości – trzeba zapisać w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub obwieszczeniu.
Do badania trzeźwości pracownika w firmie mogą być wykorzystywane jedynie te metody badania trzeźwości, które nie wymagają badań laboratoryjnych. A zatem w praktyce do wyboru pozostaje tylko, potocznie mówiąc, „dmuchanie w balonik”.
Jeśli po badaniu okaże się, że pracownik jest w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości, pracodawca nie dopuszcza go do pracy. Za ten okres pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia.
Po zmianie Kodeksu pracy z maja 2019 r. w związku z wdrożeniem RODO, wyrywkowa kontrola trzeźwości bez zgody pracownika, podobnie jak badanie na obecność substancji psychoaktywnych - jest niemożliwa. Mimo interwencji branży transportowej, która domagała się umożliwienia przeprowadzania przez przewoźników prewencyjnego badania zawartości alkoholu we krwi kierowców zawodowych - odpowiedź ministerstwa była negatywna. Resort sugerował sprawdzanie trzeźwości za pomocą alkolocków. Niedawne wypadki z udziałem kierowców autobusów w Warszawie zmieniły jednak sytuację. Co planuje Ministerstwo Infrastruktury?
Wniosek kierowcy do rzecznika praw obywatelskich o kasację wyroku zakazującego prowadzenia pojazdów nie może być podstawą do zawieszenia postępowania w sprawie skierowania tego kierowcy na badania psychologiczne. Tak orzekł WSA w Kielcach.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »