Nowe przepisy mają ukrócić proceder polegający na sprowadzaniu z zagranicy aut ciężarowych o dmc do 3,5 tony i następnie przerabianie ich na osobowe. Po dokonaniu takich zmian konstrukcyjnych i przerejestrowaniu na „osobówkę” – trzeba będzie zapłacić akcyzę.
Przedsiębiorcy i kupujący olej opałowy muszą zarejestrować się jako płatnik podatku akcyzowego. Dotyczy to również odbiorców prywatnych. Jeżeli tego nie zrobią od 1 września 2020 r. nie będą mogli nabywać oleju opałowego.
Przedsiębiorcy i kupujący olej opałowy muszą zarejestrować się jako płatnik podatku akcyzowego. Dotyczy to również odbiorców prywatnych. Jeżeli tego nie zrobią od 1 września 2020 r. nie będą mogli nabywać oleju opałowego. Pobierz wzór Zgłoszenia rejestracyjne go uproszczonego w zakresie podatku akcyzowego AKC-RU/AKC-ZU.
Kończy się okres przejściowy dot. obowiązku rejestracji podmiotów pośredniczących (sprzedawcy) i podmiotów zużywających (nabywcy) paliwa opałowe. Od 1 kwietnia 2020 r., aby sprzedać lub kupić paliwa do celów grzewczych, konieczne będzie złożenie zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego na formularzu AKC-RU.
Minister Finansów przesunął o dwa miesiące termin wejścia w życie nowego wzoru dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy. Pierwotnie wzór ten miał obowiązywać od początku 2020 roku, jednak po zmianie przepisów będzie stosowany dopiero od 1 marca.
Prezydent podpisał przepisy o zniesieniu akcyzy na gaz ziemny do silników spalinowych. Dzięki temu mogą stanieć paliwa LNG i CNG. Paliwa te z powodzeniem mogą być wykorzystywane w transporcie osób autobusami. Jednak musi się na to jeszcze zgodzić Unia Europejska.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »