Filtruj treść
Filtruj

Czy kabotaż dotyczy dostawczaków do 3,5 tony?

Barbara Błach-Bujak

Autor: Barbara Błach-Bujak

Dodano: 27 września 2021
Czy kabotaż dotyczy dostawczaków do 3,5 tony?
Pytanie:  Czy zasady wykonywania transportów kabotażowych w Niemczech obejmują samochody dostawcze o dmc do 3,5 tony?
Odpowiedź: 

Ograniczenia dotyczące wykonywania przewozów kabotażowych mają zastosowanie do operacji transportu drogowego wykonywanego pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Począwszy od wejścia w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1072/2009 z 21 października 2009 r. dotyczącego wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych, w tym również zasad wykonywania operacji transportu kabotażowego - postanowienia rzeczonego rozporządzenia znajdują zastosowanie do operacji transportu drogowego wykonywanego pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Nie istnieje żadna przesłanka umożliwiająca wykonywanie operacji transportu kabotażowego pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony z pominięciem ograniczeń, o których mowa w art. 8 przywołanego rozporządzenia.

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakim wyłączeniom z przepisów podlegają przewozy busami do 3,5 tony?
  • Czy dostawczaki podlegają zasadom kabotażu?
  • Jakie są zwolnienia z ograniczeń dotyczących kabotażu?

Rozkwit transportu busami

Warto zwrócić uwagę, że w okresie od daty rozpoczęcia stosowania przywołanego rozporządzenia (w odniesieniu do art. 8 jest to 14 maja 2010 roku) aż do 2017 roku, stosowanie ograniczeń kabotażowych w odniesieniu do operacji transportowych wykonywanych pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, było przedmiotem wielu spekulacji, a było to spowodowane znacznym rozkwitem transportu drogowego wykonywanego właśnie takimi pojazdami.

Dlaczego jednak i na jakiej podstawie są dopuszczalne kontrole kabotażu wykonywanego pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony?

Wyłączenie jedynie z licencji

Pierwszej wskazówki co do stosowania samego rozporządzenia 1072/2009 do operacji transportu międzynarodowego wykonywanego pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony dostarcza lektura art. 1 ust. 5 lit. c) rzeczonego rozporządzenia, stanowiącego, że przewóz rzeczy pojazdami silnikowymi, których dopuszczalna masa całkowita, włącznie z dopuszczalną masą całkowitą przyczep, nie przekracza 3,5 tony (...) i przejazdy bez ładunku dokonywane w powiązaniu z takim przewozem nie wymagają posiadania licencji wspólnotowej oraz są zwolnione z wszelkich zezwoleń przewozowych.

Powyższe, w sposób jednoznaczny, wyłącza przewóz drogowy wykonywany pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, jednakże wyłącznie spod obowiązku legitymowania się przez przewoźnika stosownym zezwoleniem.

Uwaga

Jednocześnie w odniesieniu do wszelkich innych ograniczeń i obowiązków wynikających z przywołanego rozporządzenia, przewoźnicy muszą się do nich stosować.

Kabotaż stosuje się do busów do 3,5 t

W przedmiocie samego kabotażu traktuje art. 8 omawianego rozporządzenia. Już pierwszy ustęp rzeczonego artykułu, traktujący, że każdy przewoźnik zarobkowego drogowego przewozu rzeczy posiadający licencję wspólnotową, którego kierowca, jeśli jest obywatelem państwa trzeciego, posiada świadectwo kierowcy, jest uprawniony na warunkach określonych w niniejszym rozdziale do wykonywania przewozów kabotażowych, należy zastosować odpowiednio do przewozu drogowego wykonywanego pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Uwaga

Odpowiednie zastosowanie polega na tym, że na potrzeby komentowanego przepisu prawa przyjmuje się, że przewoźnik drogowy wykonujący operacje transportu drogowego pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, spełnia wymóg posiadania licencji wspólnotowej. 

Proszę zwrócić uwagę, że gdybyśmy nie zastosowali odpowiednio tego przepisu do przewozów drogowych wykonywanych pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3.5 tony, to w efekcie musielibyśmy uznać, że wykonywanie kabotażu takimi pojazdami jest w ogóle niedopuszczalne, bowiem uprawnieni do wykonywania operacji kabotażowych są wyłącznie przewoźnicy legitymujący się licencją wspólnotową.

Klęski żywiołowe zwalniają z ograniczeń

Z kolei w myśl art. 8 ust. 6 omawianego rozporządzenia, wyłącznie przewozy niehandlowe, przewozy na potrzeby własne oraz przewozy produktów leczniczych, urządzeń i sprzętu oraz innych artykułów niezbędnych do opieki medycznej w nagłych wypadkach - szczególnie w przypadku klęsk żywiołowych są zwolnione ze wszelkich ograniczeń kabotażowych.

Ograniczenia obowiązują wszystkich

Podsumowując, nie istnieje żadna podstawa prawna umożliwiająca wykonywanie kabotażu pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony z pominięciem ograniczeń charakterystycznych dla kabotażu.

Pominięcie pojazdów o dmc do 3,5 tony byłoby nieuzasadnione co najmniej z dwóch powodów:

1. Przewoźnikom drogowym operującym pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, prowadzącym działalność np. w Niemczech, bardziej opłacałoby się przenieść działalność do Polski i zmniejszyć przez to koszty prowadzonej działalności, bo przecież i tak bez żadnych ograniczeń mogliby świadczyć usługi w Niemczech;

2. W dobie tak dużego rozwoju przewozów ekspresowych (busami) wręcz nieprawdopodobne jest, aby legislator wyłączył ten rodzaj transportu spod ograniczeń kabotażowych, dopuszczając jednocześnie pełną swobodę w zakresie wykonywania tego rodzaju usług na terytoriach przyjmujących państw członkowskich. Z pewnością zakłóciłoby to rynek transportowy na danym obszarze geograficznym i w efekcie doprowadziłoby do uruchomienia procedury ochronnej, o której mowa w art. 10 rozporządzenia 1072/2009.

Podstawa prawna: 
  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1072/2009 z 21 października 2009 r. dotyczącego wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych
Barbara Błach-Bujak

Autor: Barbara Błach-Bujak

Laureatka prestiżowego konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra, zaliczona do grona 10-ciu prawników w Polsce, którzy swoją wiedzą, przedsiębiorczością oraz postawą społeczną realizują najwyższe standardy świadczenia usług prawnych. Ekspert z zakresu prawa związanego z transportem drogowym z wieloletnim doświadczeniem w doradzaniu firmom transportowym, autorka publikacji naukowych, współautorka książki o płacach minimalnych w UE oraz wieloletni prelegent prowadzący szkolenia z tematyki prawa transportowego. Co-fouder w projekcie HelpEar propagującym zatrudnianie w transporcie kierowców z ubytkami słuchu. Absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kancelaria Prawna Błach Dynerowicz Bujak w Krakowie www.bdbkp.pl

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Informator transportowca

Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x