Wózki widłowe odgrywają kluczową rolę w środowisku magazynowym, umożliwiając skuteczne przemieszczanie przechowywanych towarów. W celu zapewnienia jak największej wydajności i niezawodności pracy wykorzystywanych sprzętów, osoby zarządzające magazynem sięgają po specjalistyczne narzędzia, pomagające precyzyjnie określić kluczowe parametry maszyn. Jak działa enkoder? Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu.
Enkoder to elektroniczne urządzenie pomiarowe, które służy do określania położenia, prędkości i kierunku obrotu przedmiotu. Wyróżniamy dwa rodzaje tego typu detektorów – enkodery inkrementalne oraz absolutne. Pierwsze z nich generują dokładnie określoną liczbę impulsów na obrót, dzięki czemu można określić aktualną pozycję podłączonego wału. Rejestratory absolutne zapewniają z kolei bezwzględną wartość liczbową dla każdego położenia kątowego – zarówno dla jednego, jak i wielu obrotów wału.
Jakie technologie wykorzystuje enkoder? Zasada działaniarejestratora opiera się na detekcji optycznej lub magnetycznej. W przypadku detektorów optycznych, bramki świetlne emitują światło przez szczeliny wytrawione na powlekanej szklanej tarczy, a same impulsy generowane są w momencie przerwania wiązki. Enkodery magnetyczne wykorzystują z kolei do swojego działania czujniki z efektem Halla, które pozwalają na wykrywanie orientacji magnesu stałego przymocowanego do wału. W kolejnym kroku mikroprocesor oblicza kąt obrotu wału na podstawie wyłapanych sygnałów z czujnika.
Zainstalowany na kole zębatym enkoder absolutny umożliwia precyzyjne określenie szerokości wideł wózka widłowego. Dzięki zastosowaniu rejestratora można dokładnie kontrolować pozycję wideł, co pozwala na dokładne dopasowanie ich ustawień do rozmiaru i wagi ładunku.
Działanie enkoderów absolutnych pozwala dodatkowo monitorować obroty koła linowego, co umożliwia dokładne ustalenie położenia wideł – dane te przekazywane są do jednostki wyświetlającej i sterownika, pomagając operatorowi w precyzyjnym ustawieniu maszyny.
Enkodery stosowane są także w układzie kierowniczym pojazdów AGV. Jeden z rejestratorów określa kąt skrętu koła, drugi z nich dostarcza informacje na temat prędkości obrotowej oraz dokładnego położenia koła maszyny. Dane te są wyjątkowo istotne podczas monitorowania i kontroli ruchu pojazdu, zapewniając precyzję i stabilność w trakcie wykonywania manewrów.
Wydajność i bezpieczeństwo są kluczowymi czynnikami w efektywnym zarządzaniu magazynem. Chcąc wpłynąć na zwiększenie precyzji, dokładności i niezawodności wykonywanych operacji magazynowych, coraz więcej wózków widłowych i pojazdów AGV wyposażanych jest w specjalistyczne enkodery, które umożliwiają monitorowanie parametrów pojazdu w czasie rzeczywistym. Odwiedź stronę internetową ifm electronic, aby poznać pełne funkcjonalności rejestratorów.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: